Na przestrzeni ostatnich lat można zauważyć trend – i to w każdej branży – dążenia do stosowania ekologicznych, energooszczędnych rozwiązań, także w przypadku wentylacji pomieszczeń. Przez to coraz więcej zakładów przemysłowych stawia na rekuperację, która pozwala nie tylko zmniejszyć ślad węglowy obiektu, ale też zaoszczędzić spore kwoty. Jakie są zalety stosowania rekuperacji przemysłowej i jak działają takie systemy?
Co to jest rekuperacja przemysłowa?
Rekuperacja jest specjalnym rodzajem wentylacji mechanicznej, której cechą charakterystyczną jest to, że jednocześnie odzyskuje ciepło. Jej działanie nie jest skomplikowane – zanieczyszczone powietrze, a więc to znajdujące się wewnątrz zakładu, jest wydalane na zewnątrz budynku, jednak specjalne urządzenia odzyskują jego ciepło. Z tego powodu obiekt ma zapewniony dostęp do świeżego powietrza, które zostaje wstępnie ogrzane.
Co ciekawe, system może też działać skutecznie latem. Dlaczego jest to możliwe? W cieplejszym okresie roku wewnątrz budynku stosuje się instalacje do schładzania powietrza. Z tego powodu wydalany strumień gazu jest zimny, a więc służy do ochłodzenia tego wprowadzanego do budynku.
Główne zalety rekuperacji przemysłowej
Oczywiście, rekuperacja przemysłowa wymaga sporej inwestycji, a także ewentualnego przygotowania obiektu do instalacji systemu – szczególnie jeśli jego konstrukcja jest nieszczelna. Trzeba jednak mieć świadomość, że nowoczesne rozwiązania zapewniają oszczędności związane z ogrzewaniem rzędu kilkudziesięciu procent (nawet 40%) – instalacje przeznaczone do ogrzania budynku będą zużywały znacznie mniej paliwa. Z tego powodu pieniądze na pewno się zwrócą. Co więcej, rekuperacja przemysłowa pozwala też zaoszczędzić na schładzaniu powietrza, a więc systemy klimatyzacyjne będą się wolniej eksploatowały.
Rekuperacja jest także ekologiczna. Wspomnieliśmy wyżej, że urządzenia grzewcze będą zużywały mniej paliwa. Z tego powodu zakład będzie emitował do otoczenia mniej szkodliwych substancji, które są wynikiem wytwarzania energii służącej do ogrzania budynku.
Warto podkreślić, że wymieniające się strumienie powietrza mijają się, ale nie mieszają, dlatego do środka obiektu trafia wyłącznie czysty gaz.
Należy podkreślić, że jakość powietrza w zakładzie pracy jest szczególnie istotnym zagadnieniem. Podczas wykonywania różnego rodzaju działań dochodzi do emisji szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń, które mogą znacznie obniżyć komfort przebywania w obiekcie, ale przede wszystkim rodzić potencjalne ryzyko zachorowania na dolegliwości dotykające układ oddechowy. Co więcej, niektóre zanieczyszczenia są łatwopalne, dlatego powodują zagrożenie wybuchem.
Rekuperacja przemysłowa
Rekuperacja jest często stosowana w domach, jednak w ich przypadku projekt nie jest wysoce skomplikowany. Inaczej sprawa wygląda w przypadku systemów montowanych w zakładach pracy. Wentylacja mechaniczna wymaga odpowiedniego planu, który będzie uwzględniał specyfikę budynku oraz spełni wymagania odnośnie jakości powietrza w obiekcie, co wymusza szczegółową analizę oraz wykonanie wielu obliczeń.
Nasza firma od lat zajmuje się tworzeniem zaawansowanych systemów wentylacji przemysłowej, również wentylacji mechanicznej, a więc rekuperacji. Zależy nam na środowisku, dlatego zawsze proponujemy rozwiązania energooszczędne i niedrogie w eksploatacji, jednak przede wszystkim dopasowujemy wybierane urządzenia i układ kanałów do specyfiki obiektu, rodzaju zanieczyszczeń oraz potrzeb użytkowników. Z tego powodu jesteśmy przekonani, że uda nam się spełnić Twoje oczekiwania.