Aktualności

Wyciąg spawalniczy – czym jest i jak go zrobić

11 lutego 2022
wyciąg spawalniczy

Istnieje wiele zawodów, których wykonywanie wiąże się z ryzykiem pogorszenia się i utraty zdrowia. Nie mamy tutaj na myśli sytuacji niebezpiecznych czy wypadków, a normalnego wykonywania obowiązków, podczas których warunki w otoczeniu pracownika ulegają zmianie, np. zwiększa się temperatura, wilgotność czy do powietrza dostają się szkodliwe opary lub pyły, które przy długotrwałym wdychaniu mogą prowadzić do pogorszenia się stanu zdrowia. Jednym z takich zawodów jest oczywiście spawalnictwo

Praca spawacza sama w sobie nie jest lekka i wymaga odpowiednich umiejętności i zastosowania narzędzi i ubioru ochronnego. Oprócz tego, że podczas spawania specjalista musi chronić wzrok za pomocą specjalnej maski (proces generuje bardzo dużą ilość skupionego w jednym punkcie jasnego światła, które może doprowadzić nawet do ślepoty). Do tego pracownik powinien osłaniać także swoje ciało za pomocą specjalnej odzieży, ponieważ iskry i bardzo wysoka temperatura, które powstają przy spawaniu, mogą prowadzić do powstawania oparzeń, a także być przyczyną niespodziewanych wypadków spowodowanych reakcją na ból oparzeniowy.

Nie są to jednak jedyne problemy spawaczy, ponieważ podczas kontaktu łuku lub drutu spawalniczego z materiałem do spawania do powietrza uwalniają się bardzo szkodliwe związki, które w większych ilościach mogą powodować poważne problemy ze zdrowiem. Na całe szczęście istnieją skuteczne sposoby na ograniczenie ilości dymów i oparów spawalniczych podczas spawania, a najlepszym i najczęściej stosowanym z nich jest oczywiście postawienie specjalnego odciągu w okolicy miejsca, w którym regularnie pracują spawacze. Czym jest i jak działa taki odciąg? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w tym artykule. Serdecznie zapraszamy.

Wyciąg spawalniczy – co to takiego?

Alternatywnie można spotkać się z nazwą “odciąg spawalniczy”. W szerokim rozumieniu przez wyciąg spawalniczy rozumiemy system wentylacyjny, którego zadaniem jest odciąganie szkodliwych gazów i oparów powstających w wyniku spawania, a następnie przepuszczenie ich przez filtr i w zależności od rodzaju instalacji – wtłoczenie oczyszczonego powietrza ponownie do pomieszczenia lub wypuszczenie go na zewnątrz.

Trzeba jednocześnie pamiętać, że wyciąg spawalniczy nie jest sprzętem uniwersalnym. Nie tylko dostosowany jest on do potrzeb użytkownika, ale także do jego możliwości i warunków w budynku. Oprócz tego, ze względu na różne metody filtracji i ogólnego działania takiego systemu, na rynku dostępne są rozmaite rozwiązania. Wybór odciągu spawalniczego na własną rękę może okazać się nie lada wyzwaniem, a co więcej – istnieje spore prawdopodobieństwo, że niedoświadczona osoba, która podejmie taką decyzję, wybierze zły system, który nie będzie działać tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Właśnie dlatego warto zgłosić się po pomoc do specjalistów takich jak my – możesz wtedy liczyć na to, że na podstawie dostarczonych przez Ciebie wyników testów i przeprowadzonych kontroli, ustalone zostaną wszelkie kryteria i szczegóły dotyczące jego wyboru.

Czy odciąg spawalniczy można zastosować wszędzie?

Wiele osób zastanawia się, kiedy zainstalowanie wyciągu spawalniczego jest konieczne, a kiedy można z tego zrezygnować. Odpowiedź na tę kwestię nie jest jednak tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Otóż istnieją sytuacje, w których nie można zastosować konkretnych rozwiązań mających poprawić wentylację w okolicy stanowiska spawalniczego, które najczęściej wynikają z braku odpowiedniej przestrzeni lub układu pomieszczenia. Nie oznacza to jednak, że w ogóle nie można zrobić czegoś, aby polepszyć warunki pracy osoby zajmującej się spawaniem w firmie. Aby jednak zastosowanie odciągu w nieprzystosowanym do tego miejscu było możliwe, to musi obejrzeć je specjalista, który oceni jego możliwości i przedstawi propozycje rozwiązań.

Wyciąg spawalniczy – jak zrobić?

Koszty projektowania i instalacji wyciągu spawalniczego mogą okazać się dla niektórych bardzo wysokie, stąd też w internecie można znaleźć zarówno liczne pytania, jak i poradniki dotyczące tego, w jaki sposób, często domowymi metodami, można wykonać odciąg spawalniczy. Można oczywiście taki plan wprowadzić w życie, jednak bez użycia profesjonalnych narzędzi i odpowiedniego projektu, w którym uwzględnione zostaną wszystkie potrzeby i wytyczne przyszłego użytkownika takiego wyciągu, może być bardzo trudno osiągnąć zadowalające efekty. Z tego względu, w przypadku tak specjalistycznych sprzętów, jak wyciąg spawalniczy, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług doświadczonych profesjonalistów, którzy zajmują się nimi na co dzień. Posiadamy ogromną wiedzę, narzędzia i wszelkie możliwości, dzięki którym jesteśmy w stanie projektować doskonałe systemy wentylacyjne do zastosowań przemysłowych i nie tylko dla naszych klientów. Wśród nich znajdują się oczywiście również wysokiej jakości odciągi spawalnicze.