Aktualności

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła w zakładach produkcyjnych

11 maja 2021

Odpowiednia wentylacja jest niezwykle istotna dla zdrowia każdego człowieka. Eliminuje wilgoć i nieprzyjemne zapachy oraz zanieczyszczenia powietrza powstające w wyniku procesów produkcyjnych. Zazwyczaj wentylację pomieszczeń można uzyskać otwierając po prostu okna i drzwi, jest to tzw. wentylacja naturalna. Takie rozwiązanie sprawdzi się w budynkach mieszkalnych, jednak w zakładach przemysłowych wykorzystujących chemikalia lub wytwarzających duże zapylenie potrzebne są bardziej zaawansowane rozwiązania.

Dlaczego warto zamontować wentylację z rekuperacją?

Zarówno gospodarstwa domowe, jak i firmy produkcyjne, zużywają coraz większe ilości energii cieplnej, z czego prawie połowę energii pochłania ogrzewanie. Dlatego też coraz większym zainteresowaniem cieszą się systemy odzysku ciepła, które są wynikiem inicjatywy niskoemisyjnej. Wśród aktualnych systemów odzysku ciepła można wyróżnić systemy aktywne i pasywne.  Przykładem  systemu aktywnego jest wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, tzw. MVHR, która działa przy użyciu energii elektrycznej i powoduje przepływ powietrza do różnych pomieszczeń, dokonując wcześniej wymiany ciepła w głównej centrali wentylacyjnej. Systemy pasywne natomiast wspomagają przepływ powietrza za pomocą energii słonecznej lub wyporności i są ściśle powiązane ze strukturą budynku.

Działanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

W branży produkcyjnej wentylacja mechaniczna działa zazwyczaj za pomocą centrali wentylacyjnej podłączonej do sieci kanałów w obiekcie, które dostarczają świeże powietrze z zewnątrz i wysysają powietrze z wewnątrz . Centrala zwykle zawiera urządzenia filtracyjne, wentylatory, a także system ogrzewania i chłodzenia elementów oraz tłumiki. Zastępowanie wewnętrznego powietrza zewnętrznym prowadzi do utraty ciepła i zwiększonego zapotrzebowania na ogrzewanie. Efekt ten można ograniczyć poprzez odzysk ciepła, czyli proces magazynowania i ponownego wykorzystania energii, która zostałaby utracona. Do tego celu wykorzystuje się wymienniki ciepła, które odzyskują je z powietrza wywiewanego i wykorzystują do wstępnego ogrzania świeżego powietrza. Bardzo wydajne systemy są w stanie odzyskać nawet 98% odpadowego ciepła.

Jak zaprojektować wentylację mechaniczną?

Efektywna instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła wymaga indywidualnego projektu i dokładnych obliczeń, wynikających z czynników takich jak wielkość pomieszczeń czy stopień i rodzaj zanieczyszczeń. Z tego względu niezbędne jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, która idealnie dostosuje projekt do wymagań Twojego przedsiębiorstwa. Jeżeli zależy Ci na tym, by projekt był wykonany zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami prawnymi,  uwzględniając poziom generowanego przez wentylatory hałasu czy wpływu przewodów na separację akustyczną, to zgłoś się do nas. Chętnie Ci w tym pomożemy.

Wentylacja z odzyskiem ciepła – fakty i mity

Fakty świadczące o korzyściach:

  1. Zasysane świeże powietrze jest podgrzewane i filtrowane, usuwając kurz i  zanieczyszczenia oraz prawie całość pyłu smogowego.
  2. Wentylacja z odzyskiem ciepła działa zarówno latem – wówczas powietrze jest schładzane, jak i zimą – wówczas powietrze ogrzewane jest energią powietrza wywiewanego.
  3. Zapewnia powietrze bez kurzu, alergenów czy wilgoci.
  4. Istnieje możliwość instalacji systemu rekuperacji zarówno w starym, jak i nowym budownictwie.
  5. Obniża koszty związane z ogrzewaniem. Koszty energii elektrycznej są rekompensowane niższymi rachunkami za ogrzewanie.

Z rekuperacją często związane są także mity, takie jak:

  1. Montaż wentylacji z odzyskiem ciepła nie wyklucza naturalnej wentylacji – dla sprawności systemu niezbędne jest uszczelnienie pomieszczeń, dlatego otwieranie okien wpływa na wydajność rekuperacji.
  2. Można samemu zaprojektować rekuperację – określenie wymagań budynku i rodzaju zapylenia i zanieczyszczenia wymaga profesjonalnej oceny fachowców i dokładnych obliczeń.
  3. Brak możliwości sprawnego działania systemu w całym budynku – dobrze wykonany projekt i instalacja dają gwarancję wysokiej wydajności procesu wentylacji z rekuperacją.

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła sprawia, że pracownicy zakładów przemysłowych mogą oddychać przefiltrowanym i wolnym od zanieczyszczeń powietrzem.