Aktualności

Wentylacja hali magazynowej i produkcyjnej – o czym pamiętać?

30 kwietnia 2021
nowa wentylacja przemysłowa

Skutecznie działająca wentylacja hali magazynowej lub hali produkcyjnej jest bardzo ważnym elementem, w skomplikowanej układance, jaką jest bez wątpienia produkcja towarów. Podczas projektowania nowej hali produkcyjnej lub nowego magazynu, nie można zapominać o odpowiedniej wentylacji, ponieważ jej całkowity brak lub błędna konstrukcja i złe działanie, mogą nieść bardzo negatywne konsekwencje. Jeżeli nie wiesz, jak powinna wyglądać wentylacja w Twojej hali produkcyjnej lub magazynowej, bardzo chętnie pomożemy. Jesteśmy jednym z wiodących dostawców systemów wentylacyjnych dla przemysłu i chętnie podzielimy się z Tobą naszym wieloletnim doświadczeniem.

Dlaczego wentylacja w przemyśle jest tak ważna?

Hale produkcyjne to miejsca, gdzie produkowane są niezliczone ilości towarów. Produkcja wiąże się natomiast z użytkowaniem maszyn, urządzeń mechanicznych, wózków widłowych oraz co najważniejsze – przebywaniu w takim środowisku ludzi. Bez odpowiedniej wentylacji na hali produkcyjnej, środowisko pracy może się okazać lekko mówiąc, bardzo niesprzyjające. Pracownicy to jedno, ale nie można zapominać również o maszynach. W tym miejscu należy zaznaczyć, że wentylacja hali produkcyjnej polega nie tylko na wpuszczeniu świeżego powietrza, ale również na usunięciu z pomieszczeń pyłów i wilgoci. Nadmierna wilgotność i zapylenie mają bardzo negatywny wpływ na działanie maszyn produkcyjnych i mogą prowadzić do ich uszkodzenia. Niestety uszkodzenie takiej maszyny wiąże się bardzo często z postojem, a postój oznacza z kolei dla przedsiębiorstwa dość duże straty.

Jak dobrać odpowiedni system wentylacji hali magazynowej?

Wybór odpowiedniego systemu wentylacyjnego nie jest prostą sprawą. Trzeba go bowiem odpowiednio zaprojektować i skroić do potrzeb konkretnej hali produkcyjnej, w której produkowane są konkretne towary na konkretnych maszynach i urządzeniach. Konieczne jest dokowanie odpowiednich pomiarów, które pozwolą w późniejszym czasie na zaprojektowanie idealnie działającego systemu wentylacji. Możecie wykonać to oczywiście we własnym zakresie, ale dużo lepiej powierzyć to profesjonalistom. Nasza oferta jest kompleksowa, dzięki czemu nie musicie się niczym martwić, ponieważ każdy etap – od pomiarów, przez projekt, po finalizację, zostanie wykonany przez naszą firmę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie systemu wentylacji hali magazynowej?

Mało kto wie, ale wymagania dotyczące wentylacji w halach produkcyjnych i magazynowych, penalizowane są w przepisach unijnych. Ustawodawca unijny stawia przed wentylacją pomieszczeń produkcyjnych wymagania dodatkowe. Są to między innymi konieczność stosowania takich systemów wentylacyjnych, które pozwalają na odzyskiwanie ciepła. Mało tego, od 1 stycznia 2018 roku, w myśl przepisów narzuconych przez Komisję Europejską, minimalna sprawność cieplna systemów wentylacyjnych w halach produkcyjnych i magazynowych musi wynosić 73 %.

Ustawodawca stawia również inne wymogi dla wentylacji przemysłowej. Możemy zaliczyć do nich między innymi konieczność wyposażenia systemu w układ umożliwiający poinformowanie użytkownika, o nadmiernym zabrudzeniu filtrów. Jest to bardzo istotne, ponieważ zabrudzone filtry sprawiają, że cały system nie pracuje efektywnie. Systemy wentylacji przemysłowej muszą być również wyposażone układ, który pozwala na regulowanie prędkości obrotowej wentylatorów. Ostatnim kluczowym elementem jest wyposażenie systemu w by-pass, czyli układ odpowiedzialny za obejście odzysku ciepła.

Jak widać jest wiele bardzo ważnych elementów konstrukcyjnych i prawnych, o których należy pamiętać konstruując system wentylacji hali magazynowej. Nieprzestrzeganie zasad konstrukcyjnych i zły dobór urządzeń, mogą wiązać się z powstaniem niesprzyjających warunków pracy dla ludzi i maszyn. Brak spełnienia wymagań prawnych, może się natomiast wiązać z mandatem lub innego rodzaju nieprzyjemnościami.

Jeżeli nadal zastanawiasz się, czy Twój system wentylacji przemysłowej mają wykonać specjaliści – serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi konsultantami!