Aktualności

W jakich pomieszczeniach w firmie musi być wentylacja

8 maja 2024

Jednym z obowiązków pracodawcy wobec pracowników jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków do wykonywania powierzonych obowiązków. Istotną składową działań podejmowanych w tym celu jest wentylacja firmy – zarówno przemysłowa, stosowana, chociażby na halach produkcyjnych, jak i ta, która odpowiada za wymianę powietrza w pomieszczeniach biurowych. W tym artykule przyjrzymy się, w jakich pomieszczeniach musi być wentylacja, a także jakie wymogi powinna spełniać.

Prawidłowa wentylacja firmy – co warto wiedzieć?

Przepisy prawne dotyczące wentylacji firmy i innych budynków wskazują, że wentylacja mechaniczna lub grawitacyjna powinny zostać zapewnione w takich pomieszczeniach, w których przebywają ludzie lub w których niemożliwe jest otwarcie okien. Jest to również konieczne wszędzie tam, gdzie wymiana powietrza jest niezbędna ze względów technologicznych czy zdrowotnych.

Odpowiadając więc na pytanie, w jakich pomieszczeniach musi być wentylacja w firmie, należy powiedzieć, że jest ona obligatoryjna we wszystkich pomieszczeniach, jednak każde z nich może wiązać się z odmiennymi wymaganiami co do rodzaju wentylacji oraz parametrów jej pracy. Zgodnie z prawem lokale o różnych wymaganiach pod tym względem nie mogą być podłączane do wspólnego układu wentylacyjnego.

Wentylacja przemysłowa firmy – gdzie powinna zostać zastosowana?

Wentylacja przemysłowa firmy to instalacja, która powinna zostać zamontowana wszędzie tam, gdzie produkuje się, a także składuje elementy techniczne. W związku z tym stosuje się ją między innymi na halach produkcyjnych oraz w magazynach.

Co ważne, poszczególne stanowiska znajdujące się na hali – na przykład służące do spawania czy klejenia – powinny być wyposażone w miejscowe odciągi wentylacyjne. Są one stosowane razem z wentylacją ogólną, z którą powinny dobrze współpracować. Zastosowanie odciągów jest wymagane w miejscach, w których mamy do czynienia z emisją niebezpiecznych substancji posiadających albo uciążliwy zapach, albo zbyt wysokie stężenie.

Jaką wentylację przemysłową firmy wybrać?

Odpowiedni projekt i montaż wentylacji przemysłowej firmy to sprawa ogromnej wagi. Powinna ona nie tylko zapewniać optymalną wymianę powietrza, ale również temperaturę, która w przypadku hal produkcyjnych musi wynosić minimum 14 stopni Celsjusza – w biurze minimalna jej wartość wynosi natomiast 18 stopni.

Jeśli chodzi o ogólną wentylację firmy, na hali można zastosować wentylację mechaniczną bądź aparaty grzewczo-wentylacyjne, które dodatkowo odzyskują ciepło i ogrzewają pomieszczenie. W przypadku wentylacji miejscowej można zdecydować się na wspomniane wcześniej odciągi, ale również na dachowe centrale bezkanałowe czy kurtyny powietrzne. Pamiętajmy, że wentylacja przemysłowa firmy musi spełniać określone przez prawo wymagania, aby mogła zostać dopuszczona do użytku.

Wentylacja w pomieszczeniach pracowniczych

Pracodawca ma obowiązek zadbania o to, by wentylacja w pomieszczeniach pracowniczych funkcjonowała w taki sposób, aby chroniła przed niekontrolowanym napływem powietrza. Parametry dotyczące jego wymiany powinny być jak najlepiej dostosowane do przeznaczenia danego pomieszczenia. Wymogi w kwestii wentylowania są związane ponadto z obecnością zanieczyszczeń gazowych i stałych, a także bilansem wilgotności i ciepła. Co więcej, wentylacja powinna być zaprojektowana inaczej w zależności od tego, jak szkodliwe substancje obecne w powietrzu wpływają na człowieka oraz na siebie nawzajem.

Co ważne, w pomieszczeniach, do których mogą dostawać się szkodliwe substancje z zewnątrz, należy zainstalować awaryjną wentylację wyciągową. Podobny obowiązek istnieje w przypadku, gdy niebezpieczne związki są wydzielane z danego pomieszczenia. To tylko jedne z wielu informacji, które należy mieć na względzie, planując wentylację firmy. W przypadku wątpliwości zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych ekspertów, którzy doskonale znają się na nowoczesnych, wydajnych rozwiązaniach, a także aktualnych przepisach prawnych dotyczących wentylacji przemysłowej firmy.