Aktualności

Transport pneumatyczny ścinków i odpadów – jak to działa?

30 kwietnia 2022
rury wentylacyjne odchodzące z dachu

Transport pneumatyczny to sposób na przemieszczenie materiału z jednego punktu w drugi. Ogólnie polega on na zasysaniu lub wdmuchiwaniu materiału do rurociągu i w ten sposób przetransportowanie i odpowiednie rozładowanie go w innym, pożądanym miejscu. Taka instalacja zbudowana jest najogólniej z rurociągu, który może mieć kilka do kilkuset metrów, pompy lub wentylatora napędzającego siłę transportującą, separatora do oddzielenia materiału często również filtra odpylającego.

Jest to niezwykle skuteczny sposób na ciągłe lub okresowe usuwanie np. ścinków papieru, materiałów, ścinków PET, wstęg, materiałów sypkich itp. Instalacje takie mogą być w bardzo rozbudowane i dostosowane niemal do każdych wymogów.

Odciągi przemysłowe ścinków i odpadów za pomocą transportu pneumatycznego

Materiałami nadającymi się do tego typu transportu są wszelkiego rodzaju ścinki produkcyjne, wykroje, wykrawki, etykiety, opakowania, które są efektem ubocznym produkcji w miejscach takich jak zakłady poligraficzne czy drukarnie. Nasza firma NAAR Technik zajmuje się instalacją transportu pneumatycznego dla odsysania tego rodzaju ścinków oraz odpylania zwiększą efektywność Twojej produkcji. Kompleksowe rozwiązania usuwania odpadów produkcyjnych oparte są na bezawaryjnych i energooszczędnych urządzeniach. Koszty całego procesu zwracają się szybko, a w ofercie proponujemy bogaty wybór urządzeń, między innymi separatory mechaniczne, niszczarki, odpylacze czy prasy belujące. Konstrukcją i projektowaniem systemów oferowanych przez naszą firmę zajmują się doświadczeni profesjonaliści. Pod uwagę bierzemy wszelkie wytyczne, aby dopasować się do indywidualnych potrzeb klienta. Oferujemy także montaż oraz szkolenie pracowników, abyś miał pewność, że zainstalowane systemy będą używane we właściwy sposób.

Co sprawia, że transport pneumatyczny jest najlepszą metodą przenoszenia materiałów?

Wybór odpowiedniego przenośnika materiałów, takich jak na przykład ścinki i odpady, ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia wyznaczonych celów produkcyjnych. Transport pneumatyczny jest zdecydowanie najłatwiejszą i najczystszą metodą przenoszenia materiałów różnego rodzaju.
Wynika to przede wszystkim z zamkniętej konstrukcji systemu, która skutecznie zapobiega przedostawaniu się różnego rodzaju zanieczyszczeń do otoczenia hali produkcyjnej. Dzięki temu instalacje pneumatyczne są uznawane za najbezpieczniejsze i najbardziej higieniczne ze wszystkich rodzajów transporterów. Transport pneumatyczny chroni zarówno produkt, jak i otoczenie, w którym odbywa się proces. W zamian oszczędza czas, produkcja staje się bardziej efektywna, a Ty unikasz marnotrawstwa, skuteczniej zarządzając kosztami całego procesu.

Inną zaletą transportu pneumatycznego, w porównaniu z przenośnikami mechanicznymi, jest to, że ten pierwszy jest o wiele bardziej skuteczny i niezawodny. To sprawia, znaczącą różnice w ilości niezbędnych prac serwisowych i koniecznych przestojów w produkcji. Transport pneumatyczny można z łatwością dostosować do Twoich, konkretnych potrzeb i dopasować do technologii. Odpowiednio zaprojektowany system zapewnia większą elastyczność i może być wykorzystywany nawet przy przenoszeniu surowców na dużą odległość.