Aktualności

Rodzaje wentylacji przemysłowych

22 grudnia 2022
Rodzaje wentylacji przemysłowych

Pył jest poważnym zagrożeniem przemysłowym i może stwarzać wiele problemów w miejscu pracy. Brak odpowiedniej wentylacji stanowi zagrożenie dla zdrowia pracowników, którzy wdychając zanieczyszczenia, są narażeni na podrażnienia i długotrwałe problemy z płucami. Dodatkowo nadmiar kurzu może spowodować zagrożenie pożarem lub wybuchem oraz wpływać negatywnie na maszyny i urządzenia przemysłowe. W celu zminimalizowania tego ryzyka należy wybrać odpowiednie systemy wentylacyjne, które rozprawią się z pyłem i zwiększą bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy.

Czym jest wentylacja przemysłowa?

Wentylacja przemysłowa zapewnia dopływ czystego powietrza, poprzez usuwanie zanieczyszczeń i umożliwiając dopływ świeżego powietrza. Przemysłowe systemy wentylacji obejmują dwa podstawowe mechanizmy: pierwszy służący do usuwania zanieczyszczeń z miejsca pracy,  drugi powodujący cyrkulację świeżego powietrza z powrotem do obiektu. 

Układ wywiewny eliminuje zanieczyszczone powietrze z danego obszaru, następnie filtruje cząstki zanieczyszczeń, i wyrzuca oczyszczone powietrze w inne miejsce. Układ nawiewu powietrza zawiera czerpnie powietrza świeżego oraz układ uzdatniania czyli filtry, ogrzewanie i urządzenie chłodzące – służące do kontroli wilgotności, temperatury i jakości powietrza.

Jakie są rodzaje wentylacji przemysłowych?

Wentylacja rozcieńczająca

Działanie wentylacji rozcieńczającej opiera się na zmniejszeniu stężenia pyłu za pomocą rozcieńczenia zanieczyszczonego powietrza czystym powietrzem. System ten, nie wychwytuje zatem wszystkich cząstek kurzu, ale powoduje, że pozostaje on w bardzo niskim stężeniu.

Rozcieńczanie za pomocą wentylatorów wyciągowych i nawiewnych zainstalowanych w ścianach lub dachu budynku to najprostszy sposób wymiany dużych ilości powietrza. Powoduje wentylację całego obszaru stanowisk pracy. Jej skuteczność będzie jeszcze większa, jeśli przemysłowe wentylatory wyciągowe, będą umieszczone niedaleko stanowisk pracowników, a powietrze wlatujące za pracownikami. Pozwoli to usunąć szkodliwe cząsteczki ze strefy oddychania pracownika. 

Wentylacja rozcieńczająca wymaga zainstalowania dużych wentylatorów wyciągowych o dużej wydajności. W zależności od rodzaju zanieczyszczeń do hali produkcyjnej należy dostarczyć i wyciągnąć minimum 3-10 kubatur na godzinę.

Wentylacja wyciągowa miejscowa

Miejscowe układy wyciągowe wychwytują zanieczyszczenia w miejscu ich generowania. Metoda ta wykorzystuje miejscowo zainstalowane ssawy, okapy, rękawy wychwytujące zanieczyszczenia u źródła. Wentylacja miejscowa, jest podstawowym i najskuteczniejszym sposobem na usuwanie zanieczyszczeń. W tej metodzie bardzo istotne jest, aby zainstalować najbardziej odpowiednie urządzenia dla danego procesu.

Dodatkowe elementy systemu odpylania obejmują:

  • Okapy –  służą do wychwytywania zanieczyszczeń, głównie w wentylacji wyciągowej.
  • Kanały –  odprowadzają zanieczyszczone powietrze z miejsca pracy, rozprowadzają oczyszczone powietrze w instalacji nawiewnej.
  • Urządzenia czyszczące i filtry – oczyszczają powietrze przed jego cyrkulacją.
  • Wlot powietrza – jest to punkt dopływu, czerpnia czystego powietrza.
  • Komin wydechowy –  miejsce wyjścia zanieczyszczonego powietrza.
  • Sprzęt grzewczy i chłodniczy- sprawiają, że temperatura i wilgotność powietrza będą odpowiednie dla pomieszczenia.

Nasza firma NAAR Technik Polska może doradzić w wyborze odpowiedniego rodzaju wentylacji oraz w znalezieniu i zainstalowaniu wszystkich powyższych komponentów, sprawiając, że systemy wentylacji będą wydajne i zgodne z przepisami.

Korzyści z wentylacji przemysłowej

Zastosowanie odpowiedniej wentylacji jest znaczącą inwestycją, ale zapewni spore korzyści dla Twojego budynku.

  1. Wzrost bezpieczeństwa pracowników – ciągłe narażenie na pył, może z biegiem czasu doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych pracowników, co powoduje problemy z kadrą, a nawet z kosztami w postaci odszkodowań.
  2. Przedłużenie żywotności sprzętu-  nagromadzony kurz może doprowadzić do poważnego, a nawet nieodwracalnego uszkodzenia sprzętu, takiego jak uszkodzenie czujników czy zablokowanie części mechanicznych. Wysokie stężenie pyłu stanowi również ryzyko pożaru lub wybuchu.
  3. Oszczędność czasu i pieniędzy –  współczesne systemy pracują wydajniej i rzadziej ulegają awarii. Jeśli Twój sprzęt wentylacyjny nie spełnia standardów, zespół ekspertów NAAR Technik Polska pomoże wybrać najtańsze sposoby modernizacji sprzętu, chroniąc środowisko pracy.

Wybór odpowiedniego rodzaju wentylacji zależy od wielkości i układu obiektu oraz od rodzajów zanieczyszczeń. Nawet jeśli Wiesz, jak ważna jest jakość powietrza, wybór najbardziej efektywnego i niedrogiego rozwiązania do usuwania zanieczyszczeń warto pozostawić profesjonalistom, którzy dobiorą najbardziej optymalny system.