Aktualności

Ile kosztuje i co daje rekuperacja przemysłowa?

30 kwietnia 2021
trzy kratki wentylacyjne

Odpowiedniej jakości powietrze to bezpieczeństwo i zadowolenie użytkowników. Eliminacja zapylenia i usuwanie szkodliwych substancji to element szczególnie istotny w przypadku działalności przemysłowej, gdzie pracownicy niezależnie od profilu produkcji, muszą mieć zapewnione świeże i czyste powietrze. Z tego powodu, instalacje wentylacyjne w przedsiębiorstwach i zakładach pracy, muszą spełniać szereg bardzo szczegółowych wymagań, które determinują bezpieczeństwo.

Niezbędnik bezpiecznego powietrza

W gruncie rzeczy na rynku występują dwa rodzaje systemów wentylacyjnych, które stosuje się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i obiektach o przeznaczeniu przemysłowym i biurowym. Rozwiązaniem nieco bardziej komercyjnym, które jest o wiele tańsze i nieskomplikowane są wentylacje grawitacyjne. W systemie tym to naturalny ruch powietrza determinuje cyrkulację i napływanie świeżego powietrza. Niestety system ten jest mało wydajny i zdeterminowany przez warunki atmosferyczne, nie zapominając również o utracie ciepła, którą generuje. Z tego powodu, rozwiązaniem dużo lepszym, staje się wentylacja mechaniczna, która jest bezpieczniejsza i skuteczniejsza. Tutaj to odpowiednie działanie turbin i pomp wpływa na przemieszczanie się świeżego i zużytego powietrza. Dodatkowo system ten pozwala na zamontowanie dodatkowych urządzeń odpowiedzialnych za filtrację i odpylanie, a nawet ogrzewanie i chłodzenie powietrza, które dostaje się do wnętrza pomieszczeń. Dzięki temu użytkownik ma dużo większą kontrolę nad temperaturą czy wilgotnością panująca w pomieszczeniach.

Plusy wentylacji mechanicznej

System mechaniczny w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami jest o wiele dokładniejszy i programowalny. Masz bowiem kontrolę nad tym, ile powietrza się wydostaje i jak wygląda system pracy wentylatora. Dodatkowo taki system pozwala na eliminowanie wilgoci w pomieszczeniach, co ogranicza rozwój grzybów i bakterii. Dzięki temu komfort pracy jest na wysokim poziomie, a powietrze nie jest ani zbyt ciepłe, ani zbyt zimne. Bardzo pozytywnie wpływa to na samopoczucie przebywających w pomieszczeniach i ich ogólną efektywność podczas pracy. Jak bowiem udowodniły badania, świeże powietrze pozytywnie wpływa na myślenie i koncentracje, co jest szczególnie istotne podczas pracy.

Co daje rekuperacja?

Oczywiście sama cyrkulacja powietrza to nie wszystko. Gaz ten jest bowiem elementem transportującym bardzo duże ilości ciepła, które bez odzyskiwania byłoby bezpowrotnie tracone. Dlatego też system wentylacji mechanicznej wyposaża się w rekuperatory, czyli urządzenia odpowiedzialne, za odzyskiwanie energii cieplnej z powietrza. Dzięki ich zastosowaniu ciepło to jest zabierane z powietrza, które wydostaje się na zewnątrz, a następnie przy pomocy tego samego ciepła ogrzewane jest świeże powietrze pompowane do wnętrza. W ten sposób oszczędzamy energię podczas sezonu grzewczego, ale i nie nagrzewamy zbytnio pomieszczeń latem. Wszystko to przekłada się na znaczne oszczędności, które w przypadku domu jednorodzinnego oscylują w granicach 4 tysięcy złotych w skali roku. W praktyce oznacza to, że dla przedsiębiorstw i zakładów pracy, system ten może generować dziesiątki tysięcy oszczędności, co wpływa pozytywnie na koszty utrzymania przedsiębiorstwa. W ogólnym rozrachunku system ten mimo kosztów, które należy zapłacić, bardzo szybko się zwraca.

Profesjonalizm, o którym należy pamiętać

Gdy już wiesz, jak działa wentylacja mechaniczna i rekuperacja warto zastanowić się nad jej zakupem. Wybór odpowiedniego rozwiązania jest o tyle istotny, że dobrze dobrane urządzanie pozwala na optymalną cyrkulację i zmniejszenie kosztów. Na tym etapie warto również wspomnieć, by korzystać wyłącznie ze sprawdzonych rozwiązań i firm, które zajmują się dystrybucją i montażem. Tylko sprawdzone firmy gwarantują profesjonalne podejście do klienta i najwyższą jakość oferowanych rozwiązań. Co do samego pytania o to ile kosztuje rekuperacja, to tutaj znaczącą rolę odgrywa wielkość danej instalacji. Sam koszt jest więc kwestią indywidualną, którą na podstawie wiedzy i doświadczenia wyliczy nasz specjalista.