Aktualności

Rekuperacja przemysłowa – kiedy warto ją zastosować?

30 kwietnia 2021
światła na dachu

Dla większości ludzi pojęcie rekuperacji może brzmieć zupełnie nieznajomo, jednak proces, który kryje się pod jego znaczeniem, nie jest szczególnie skomplikowany. W dużym skrócie jest to mechaniczna wentylacja, która dzięki specjalnemu urządzeniu (rekuperatorowi) pozwala na odzyskiwanie ciepła z powietrza (przy jednoczesnym jego oczyszczaniu).

Cały proces opiera się na przepuszczeniu powietrza wywiewanego z wnętrza budynku przez rekuperator, w którym zachodzi proces przekazywania energii cieplnej powietrzu pochodzącemu z zewnątrz. Następnie jest ono wtłaczane z powrotem do wnętrza – czyste i odpowiadające panującej w środku temperaturze.

Przywilej czy wymóg?

O ile w przypadku zastosowania tego rozwiązania w domach możemy mówić głównie o korzyściach zdrowotnych i finansowych, o tyle w niektórych przypadkach wykorzystania go w przemyśle powiemy raczej o konieczności montażu tego typu instalacji.

Rekuperacja przemysłowa znajduje szczególne zastosowanie we wszystkich obiektach przemysłowych i magazynowych, które są szczególnie narażone na przekraczanie norm bezpieczeństwa związanych z występowaniem w powietrzu szkodliwych substancji. Mogą zaliczyć się do nich na przykład zakłady przetwarzające tworzywa sztuczne, produkujące farby czy chociażby hale produkcyjne wyposażone w stacje spawalnicze lub lakiernicze. W większości przypadków zakłady produkcyjne tego typu dysponują sporym zapleczem logistycznym, przez co konieczna jest także rekuperacja w magazynach do nich przylegających.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Mówiąc o rekuperacji przemysłowej, nie myślimy tylko o aspektach ekonomicznych takiego rozwiązania. Pierwszym, co nasuwa się podczas decyzji o jego zastosowaniu, jest zdrowie pracowników, którzy ze względu na charakterystykę działalności zakładu narażeni są na wdychanie szkodliwych substancji. Odpowiedni system wentylacji wnętrz przemysłowych i magazynowych pozwala nie tylko na utrzymanie odpowiedniej i komfortowej do pracy temperatury, lecz także na uwolnienie znajdujących się wewnątrz powietrza pyłów, cząsteczek, gazów i wszelkiego rodzaju unoszących się w nim zanieczyszczeń.

Przemyślane gospodarowanie energią cieplną

Ponieważ jedną z głównych zalet rekuperacji w magazynach i halach przemysłowych jest odzyskiwanie ciepła z ogrzanego wcześniej powietrza, montaż takiego systemu docenimy również podczas opłacania faktur za ogrzewanie. Przy odpowiednio zaplanowanej instalacji możemy wykorzystać nadmiar ciepła generowany przez linię produkcyjną (ze względu na charakter procesu) do ogrzewania na przykład części socjalnych dla pracowników lub powierzchni magazynowych.

Firma dla ludzi

Oprócz wyżej wymienionych aspektów zdrowotnych, finansowych i kwestii bezpieczeństwa przemawiających za rekuperacją przemysłową i magazynową, warto również spojrzeć na tego typu systemy przez pryzmat uatrakcyjniania swojej oferty na rynku pracy, szczególnie jeżeli działamy w branżach kojarzonych z wysokim ryzykiem oddziaływania czynników zewnętrznych na zdrowie pracowników. Świadomość ludzi dotycząca wpływu powietrza, którym oddychają na ich zdrowie – stale rośnie. Nie bez obaw spoglądają oni na miejsca pracy obarczone ryzykiem wystąpienia na przykład chorób płuc spowodowanych przebywaniem w zanieczyszczonym środowisku. Udowodnienie, że pracodawca nie przechodzi obojętnie obok kwestii ich bezpieczeństwa, z pewnością przyczyni się do budowania wizerunku firmy przyjaznej pracownikom.

W odpowiednich rękach

Tym, co odróżnia rekuperację przemysłową od systemów montowanych w domach, jest stopień skomplikowania instalacji. Rekuperacja w magazynach i halach przemysłowych powinna być dokładnie zaprojektowana i dostosowana do specyfiki danego zakładu, aby zagwarantować bezpieczeństwo, zmaksymalizować stopień odzyskiwanego ciepła oraz zminimalizować koszty. Pamiętajmy, że taki efekt możemy osiągnąć wybierając tylko wyspecjalizowaną firmę z doświadczeniem w branży, której odwzorowaniem jest nasza firma NAAR Technik.