Aktualności

Przepływ powietrza w wentylacji – jak go zmierzyć i jaki powinien być?

19 lutego 2025
Przepływ powietrza w wentylacji - jak go zmierzyć i jaki powinien być?

Wentylacja jest jednym z kluczowych elementów każdego zakładu przemysłowego, hali produkcyjnej lub magazynu, zapewniając komfort oraz zdrowie osób przebywających na terenie budynku. Odpowiedni przepływ powietrza w systemie wentylacyjnym jest gwarancją skutecznej wymiany powietrza, eliminując zanieczyszczenia czy wilgoć. W tym wpisie przyjrzeliśmy się bliżej sposobom mierzenia parametru, by nasi czytelnicy zyskali wszelkie potrzebne informacje.

Jak zmierzyć przepływ powietrza w wentylacji? Praktyczne wskazówki

Pomiar przepływu powietrza w wentylacji mechanicznej ma kluczowe znaczenie dla sprawdzenia, czy zamontowany w naszym zakładzie system działa w poprawny sposób. To czynność, wymagająca specjalistycznej wiedzy oraz narzędzi, dlatego warto, abyśmy podeszli do czynności z zaangażowaniem i uwagą.

Pomiar prędkości przepływającego powietrza w kanale w metrach na sekundę zazwyczaj odbywa się przy zastosowaniu anemometra, pozwalającego określić prędkość przepływu, którą następnie możemy przeliczyć na objętość powietrza.

Do wykonania zadania znakomicie sprawdzają się balometry, czyli urządzenia wykorzystywane do pomiaru objętościowego strumienia powietrza na wylotach i nawiewach. W szczególności przydają się przy pomiarach systemów wentylacji mechanicznej.

Manometry różnicowe mierzą różnicę ciśnienia w kanale wentylacyjnym, co pozwoli nam oszacować omawiany we wpisie parametr. Samo zmierzenie przepływu powietrza nie powinno przysporzyć nam najmniejszych trudności, ponieważ zazwyczaj wystarczy prawidłowo przystawić sondę do kratki (anemostatu), a następnie odczytać uśredniony wynik na użytym mierniku.

Znacznie bardziej skomplikowaną czynnością, jest zmierzenie wydatku w metrach sześciennych na godzinę. Trudność pomiaru polega na tym, że przy wydatku niebagatelne znaczenie ma rozkład prędkości przepływu powietrza na całej powierzchni kanału albo anemostatu, przez który ono przepływa bądź, z którego nawiewa.

Jaki powinien być przepływ powietrza w wentylacji?

Odpowiedź na pytanie, jaki przepływ powietrza w wentylacji, wymaga od nas uwzględnienia kilku istotnych kwestii. Prawidłowy przepływ powietrza w wentylacji uzależniony jest od jej rodzaju, a także od rodzaju budynku czy typu pomieszczenia. Parametr w dużych obiektach przemysłowych zależy od specyfiki działalności, jednak warto, abyśmy przyjrzeli się ogólnym wytycznym.

W zakładach produkcyjnych wartość powinna wynosić od 30 do 100 m³/h dla każdej przebywającej na jego terenie osoby, natomiast w przypadku zachodzenia procesów, które generują opary albo pyły – nawet do 10 wymian powietrza na godzinę.

W magazynach od 3 do 6 wymian powietrza na godzinę, w zależności od składowanych materiałów, a w halach produkcyjnych przynajmniej 5-10 wymian. Przy stanowiskach pracy z substancjami chemicznymi powinno być ich więcej.

Wartość przepływu powietrza to bardzo ważna kwestia, która musi być dostosowana do specyficznych warunków budynku, a także do oczekiwanej jakości powietrza. Nieodpowiednio działająca wentylacja prowadzi do zawilgocenia oraz wzrostu stężenia dwutlenku węgla, zaś zbyt intensywna – do nadmiernych strat ciepła.

Wentylacja przepływ powietrza – jak zapewnić optymalny?

W celu uzyskania optymalnego przepływu powietrza powinniśmy systematycznie kontrolować oraz konserwować system wentylacyjny, zdecydować się na inwestycję w efektywne urządzenia i regularnie monitorować parametry systemu. To kluczowe aspekty, wpływające na wydajność sprzętu, by posłużył w naszym zakładzie przez długi czas.

Gdzie zamówić wentylację do obiektu przemysłowego?

Inwestycja w wentylację do zakładu to niezwykle istotny krok w stronę zapewnienia komfortu oraz bezpieczeństwa wszystkim przebywającym w obiekcie osobom. Korzystając z naszej oferty, klient zyskuje pewność skuteczności i niezawodności wybranego systemu.

Proponujemy wysokiej jakości rozwiązania, które sprostają oczekiwaniom najbardziej wymagających osób. Oferujemy kompleksowe realizacje dla przemysłu, dbając o najdrobniejsze detale i dostarczając solidne rozwiązania na miarę indywidualnych potrzeb.