Aktualności

Odpowiednia wentylacja hal spawalniczych – na co zwrócić uwagę?

17 maja 2021
spawalnia

Hale przemysłowe, na których wykonuje się spawanie, są narażone na obecność różnego rodzaju substancji zawieszonych w powietrzu, stanowiących potencjalne niebezpieczeństwo dla osób przebywających na danej powierzchni. Z tego powodu obowiązkowym elementem takich obiektów jest wentylacja hal spawalniczych. Jaka sprawdzi się najlepiej i dlaczego jest to konieczne?

Spawanie jest procesem, podczas którego wytwarza się różnego rodzaju gazy oraz pyły. Niestety, są one niebezpieczne dla zdrowia, dlatego obowiązkiem przedsiębiorcy jest maksymalne ograniczenie ich obecności. Jest to związane również z przestrzeganiem przepisów BHP.

Wentylacja stanowisk spawalniczych – jakie zagrożenia niweluje?

Warto skupić się na tym, jakie konkretnie zanieczyszczenia mogą znajdować się w powietrzu hali spawalniczej. Podczas spawania dochodzi do emisji substancji charakteryzujących się wyjątkowo małymi cząstkami, najczęściej niewidocznych gołym okiem. Są szczególnie niebezpieczne dla dróg oddechowych i powodują liczne choroby. Jednak nie tylko układ oddechowy jest narażony, ponieważ najdrobniejsze zanieczyszczenia (im mniejsza cząstka, tym groźniejsze efekty) mogą przez płuca przedostać się do krwiobiegu, tym samym atakując różne narządy.

Wentylacja hal spawalniczych jest konieczna do zwiększenia bezpieczeństwa nie tylko spawaczy, ale też osób związanych z konserwacją stanowisk. Zaleca się częste aktualizowanie karty oceny ryzyka zawodowego, dzięki którym można łatwo dostrzec negatywne zjawiska, które wymagają usprawnień. W przypadku spawania jest to najczęściej modernizacja systemu wentylacji.

Jakie substancje najczęściej są związane z branżą? To przede wszystkim składniki spalania, czyli utleniania. Chodzi więc o tlenki magnezu, cynku, kadmu czy żelaza. Powstałe zanieczyszczenia oddziałują przede wszystkim na układ oddechowy, jednak często wyniszczają również układ nerwowy czy pokarmowy. Wiele skażeń ma również potencjał rakotwórczy.

Jaka wentylacja spawalni?

Wentylacja stanowisk spawalniczych jest zwykle podzielona na dwa rodzaje. Przede wszystkim jest to wentylacja ogólna, która swoim działaniem obejmuje praktycznie całą przestrzeń, a także miejscowa.

Najskuteczniejszym sposobem w zakresie oczyszczania powietrza w zakładach przemysłowych jest przede wszystkim ograniczenie emisji na większą część hali. Oznacza to więc, że konieczne jest umieszczenie urządzeń zasysających jak najbliżej stanowisk, na których wykonuje się prace spawalnicze. Jest to zasada stosowana nie tylko w przypadku tych działań, ale również innych źródeł zanieczyszczeń, a więc w kontekście obróbki skrawaniem, szlifowania, a także przeprowadzania reakcji chemicznych etc. To także rozwiązanie ekonomiczne, ponieważ mocniejszy wyciąg gazu jest stosowany tylko w określonych miejscach, a nie na całym obiekcie, co zazwyczaj nie jest konieczne.

Wentylacja ogólna jest natomiast skutecznym sposobem na pozbycie się zanieczyszczeń, które mimo stosowanego zasysania miejscowego nie zostają w pełni usunięte i przedostają się na przykład do innych stref. Ten rodzaj wentylacji sprawdza się także w zapewnieniu świeżego powietrza w całym obiekcie, a także zachowania równowagi cieplnej.

Rozwiązaniem plasującym się pomiędzy powyższymi jest wentylacja strefowa. Również polega na ustawieniu urządzeń zasysających w pobliżu stanowisk emitujących zanieczyszczenia, przy jednoczesnym ich wydzieleniu od reszty hali.

Uznaje się, że najskuteczniejsza wentylacja hal spawalniczych jest połączeniem wszystkich powyższych metod. Dzięki temu można liczyć na maksymalne możliwe bezpieczeństwo podczas prac związanych ze spawaniem. Jednocześnie przypominamy, że żaden system wentylacji nie jest tak samo skuteczny przez cały czas. Jeżeli przedsiębiorstwo produkuje sporo zanieczyszczeń, to wydajność stosowanych urządzeń może się zmniejszać (np. poprzez zapychanie się filtrów), dlatego konieczna jest cykliczna konserwacja.

Wentylacja stanowisk spawalniczych dopasowana indywidualnie

Praktycznie każda firma jest inna. Hale przemysłowe różnią się między sobą gabarytem, kształtem, układem stanowisk czy stosowanymi narzędziami i nie tylko. To wszystko sprawia, że skuteczna wentylacja stanowisk spawalniczych powinna być przede wszystkim dopasowana do indywidualnych predyspozycji obiektu. Dzięki temu można mieć pewność, że system będzie maksymalnie wydajny, a przy tym nie będzie zużywał zbyt dużo energii, co może mieć miejsce w przypadku kupna zbyt mocnych wyciągów np. dla niewielkiej hali.

Jeżeli chcesz zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo swoich pracowników na stanowiskach spawalniczych, to zapraszamy do skorzystania z naszej pomocy. Od lat zapewniamy rozwiązania związane z oczyszczaniem powietrza w halach przemysłowych, dlatego doskonale znamy potrzeby naszych klientów i wiemy, jakie konkretnie zanieczyszczenia są usuwane. Proponujemy systemy sprawdzone, niezawodne i energooszczędne, wspierając klientów na każdym etapie współpracy. s