Aktualności

Odkurzanie hal produkcyjnych to nie tylko estetyka

8 maja 2021

Każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że w schludnej i posprzątanej przestrzeni lepiej się pracuje. Jednak w przypadku niektórych branż, a zwłaszcza w przemyśle, do samej estetyki należy dodać także bezpieczeństwo osób znajdujących się w obiekcie. Jak powinno przebiegać odpowiednie odkurzanie hal produkcyjnych i dlaczego warto skorzystać z profesjonalnych rozwiązań?

Właściwe odkurzanie hal przemysłowych jest wymagane przede wszystkim dlatego, aby panowały w nich bezpieczne warunki zarówno dla osób, które w nich pracują, ale też do zabezpieczenia wykonywanych towarów przed ewentualnymi zanieczyszczeniami, co jest szczególnie ważne w przemyśle chemicznym, medycznym czy spożywczym. Co więcej, bez zachowania właściwej higieny zakładu pracy, nie będzie on spełniał wytycznych BHP.

Odkurzanie hal produkcyjnych – dopasowanie do potrzeb

Każda hala przemysłowa wymaga odpowiedniego podejścia i przede wszystkim określenia, jakie zanieczyszczenia mają zostać odkurzone. W niektórych sytuacjach są to związki chemiczne w postaci pyłu, które mogą uszkodzić źle dobrane urządzenia czyszczące. Tradycyjne odkurzacze o zastosowaniu domowym nie będą dobrym rozwiązaniem, dlatego firma powinna zainwestować w odpowiednie maszyny, którymi są odkurzacze przemysłowe. Są bowiem przystosowane do pracy w trudnych warunkach, wyróżniają się wytrzymałością, a także o wiele wyższą mocą, niż modele znane z naszych domów.

Jednocześnie przypominamy, że odkurzanie hal przemysłowych powinno się odbywać stosunkowo często. W przeciwnym wypadku może dojść do poważniejszych zabrudzeń, które będą wyjątkowo trudne do usunięcia, a w skrajnych przypadkach mogą powodować pojawienie się potencjalnego niebezpieczeństwa. Co więcej, odkurzane muszą być także same maszyny produkcyjne, ponieważ nieodpowiednia higiena może doprowadzić do ich zapchania, co może spowodować spadek efektywności lub usterki.

Odkurzanie hal przemysłowych – jakie rozwiązanie wybrać?

Dobranie danego rozwiązania zależy głównie od wielkości samej hali, jak również jej specyfiki oraz rozłożenia poszczególnych stanowisk. Wybrane urządzenie musi też być dostosowane do rodzaju zanieczyszczeń. Odkurzanie hal produkcyjnych zazwyczaj odbywa się poprzez użycie odkurzacza przemysłowego, który może mieć formę maszyny przejezdnej, a także centralnej jednostki.

Odkurzanie hal urządzeniami przejezdnymi jest przede wszystkim rozwiązaniem uniwersalnym, jednak planując poszczególne stanowiska należy uwzględnić odległość między nimi – trasa maszyny musi być przejezdna. W opinii wielu osób szczególną zaletą takich odkurzaczy jest fakt, że nawet przy zmianie organizacji czy rozmieszczenia stanowisk, system odkurzania może funkcjonować tak samo.

Jeżeli jednak przedsiębiorstwo nie planuje większych zmian w rozmieszczeniu stanowisk, to bardzo dobrym rozwiązaniem będzie odkurzacz centralny. Jest to spora maszyna, która wciąga powietrze z całej instalacji. Rozkład rur jest planowany w taki sposób, by przewody dochodziły do wszystkich stanowisk, w pobliżu których pojawiają się zanieczyszczenia. Sporą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że jednocześnie można odkurzać kilka miejsc. Nie jest także konieczne zachowanie szerokiego korytarza na przejazd odkurzacza przejezdnego.

W naszej ofercie znajdują się wysokiej jakości odkurzacze, które nie tylko są skuteczne w swojej roli, ale jednocześnie spełniają wymagania BHP, mają certyfikaty higieniczne i wyposażono je w filtry HEPA. Co więcej, dysponujemy także modelami przystosowanymi do pobierania pyłów palnych lub wybuchowych. Zależnie od potrzeb, urządzenia mogą zostać wykonane ze stali kwasoodpornej.

Odkurzanie hal produkcyjnych kojarzy się przede wszystkim z zasysaniem pyłu lub drobnych zanieczyszczeń w postaci stałej. W tym miejscu pragniemy przypomnieć, że nowoczesne odkurzacze przemysłowe mogą być też przystosowane do wciągania cieczy, nawet tych szczególnie niebezpiecznych. Posiadamy rozwiązania odpowiednie dla kwasów, zasad, substancji żrących, rozpuszczalników, olejów czy benzyny.

Przypominamy, że w halach narażonych na wysokie zapylenie warto jest zainwestować również w profesjonalne odpylacze. Jeżeli interesuje Cię profesjonalne odkurzanie hal przemysłowych, to jesteś w dobrym miejscu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży, a zdobyta wiedza pozwala nam szybko znaleźć możliwie najlepsze rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa. Chętnie dowiemy się, jaka jest specyfika danego obiektu i na podstawie określenia potrzeb klienta wybierzemy najkorzystniejsze opcje. W niektórych przypadkach możemy też zaprojektować zupełnie nowe systemy. W każdym przypadku stawiamy na rozwiązania technologiczne, które są maksymalnie wydajne, ale jednocześnie tanie w eksploatacji i energooszczędne.

Dlaczego warto z nami współpracować? Oferujemy nie tylko urządzenia i systemy dopasowane do indywidualnych potrzeb klientów, ponieważ jednocześnie zapewniamy wsparcie techniczne na każdym etapie współpracy (doradztwo, usługi gwarancyjne, naprawy).