Aktualności

Od czego zależy wybór odpowiednich technik odpylania i wentylacji?

10 grudnia 2021
instalacja odpylania

Posiadasz własny zakład przemysłowy, magazyn lub pracownię i zastanawiasz się nad tym, jaki system wentylacji wybrać? W takim razie dobrze trafiłeś. W niniejszym tekście wyjaśnimy, co wpływa na wybór konkretnej techniki wentylacji oraz odpylania przemysłowego. Nasza firma prowadzi szereg działań z tego zakresu. Posiadamy wieloletnie doświadczenie, dlatego jesteśmy w stanie zaproponować najlepsze rozwiązanie dla Twojego przedsiębiorstwa.

Odpowiednie techniki odpylania i wentylacji

Warto na samym początku zdać sobie sprawę z tego, jak ważne jest wykorzystanie systemu wentylacji i odpylania. W trakcie produkcji powstaje duża liczba zanieczyszczeń, wpływająca bezpośrednio na efektywność pracy, zarówno w przypadku maszyn, jak i pracowników. Powszechnie wiadomo, jak niekorzystne dla zdrowia i życia są odpady powstające w trakcie produkcji, szczególnie jeżeli ich stężenie przekracza dopuszczalne normy. Niedostosowanie powyższych wymogów może skutkować karą finansową nałożoną na właściciela, a co istotne, może przełożyć się również na pogorszenie stanu zdrowia pracowników. Duże zapylenie to także krótsza żywotność urządzeń. Odpowiedni system będzie więc zapobiegał ich awariom oraz przedwczesnemu uszkodzeniu.

Sposób wyboru odpowiedniej techniki odpylania nie jest łatwy, ponieważ wymaga dużego doświadczenia i sporej wiedzy. Należy bowiem wciąż pod uwagę ilość wydzielanych zanieczyszczeń i pyłów, ich rodzaj, także zagrożenia, jakie mogą stwarzać oraz zjawiska fizykochemiczne zachodzące w wyniku ich wytwarzania. To jednak nie wszystko, ponieważ należy jeszcze ocenić temperaturę panującą w zakładzie przemysłowym lub w trakcie użycia maszyn, wilgotność powietrza, stężenie gazów i pyłów, a także ocenić ryzyko ewentualnego wybuchu mieszaniny pyłów. Jak możemy zauważyć, dobór techniki wentylacji przemysłowej zależy od wielu czynników. Należy zawsze wybierać doświadczoną firmę, zajmującą się instalacją danego systemu tak, aby być pewnym, że cały proces przebiega sprawnie i bezpiecznie.

Techniki odpylania przemysłowego

Do technik pracy zaliczyć możemy wentylację strefową. Wykorzystuje się ją w przypadku, gdy istnieje wysokie zagrożenie przekroczenia dopuszczalnych norm stężenia gazów i pyłów. Ten system pozwala na skuteczne wietrzenie całego obszaru, a to z kolei sprawdzi się najbardziej, jeżeli produkcja zanieczyszczeń utrzymuje się na stałym, ale wysokim poziomie. Wentylacja miejscowa dotyczy najczęściej całej hali produkcyjnej, ale istnieje możliwość jej zastosowania na określonych stanowiskach pracy np. spawanie, lakierowanie czy wycinka. Będzie to działało ochronnie na zdrowie pracowników. To więc bardzo przydatny sposób wentylacji, pomagający pracodawcy zatroszczyć się o właściwe stanowisko pracy. Montaż wentylacji miejscowej nie jest również tak bardzo kosztowny. Rekuperacja to kolejna technika, polegająca na wykorzystaniu mechanizmu wywiewno‒nawiewnego. Na zewnątrz transportuje się zanieczyszczone powietrze, które zostaje zamienione na świeże, przy jednoczesnych zachowaniu ciepła powietrza. W tej sytuacji nie ma mowy o tym, że system oczyszczający będzie obniżał temperaturę w zakładzie przemysłowym. Co istotne, pozyskane ciepło można wykorzystać do ogrzania innej części zakładu, np. biura, recepcji czy pomieszczeń gospodarczych.

Nasza firma NAAR Technik posiada duże doświadczenie w kwestii montażu nowoczesnych technik odpylania i wentylacji przemysłowej. Wszystkie metody dostosowane są do wymagań dyrektyw Unii Europejskiej. Właściwie dobrana technika to także spora oszczędność dla Twojej firmy. Zatroszcz się o zdrowie swoich pracowników i zainwestuj w skuteczny system wentylacji. Zapraszamy do kontaktu, udzielimy odpowiedzi na wszelkie wątpliwości.