Oczyszczanie powietrza w zakładach przemysłowych jest szczególnie istotne – zarówno dla bezpieczeństwa i komfortu pracowników, jak i ochrony środowiska. Z tego powodu stosuje się zróżnicowane metody, spośród których warto wyróżnić filtry workowe. Odpylanie tym sposobem ma szerokie zastosowanie i cechuje się skutecznością. Na czym polega odpylanie filtracyjne?
Odpylanie przemysłowe jest często koniecznym elementem konstrukcji zakładu produkcyjnego. Wiele przedsiębiorstw podczas wytwarzania swojego towaru generuje spore ilości pyłu, które mogą powodować niebezpieczeństwo dla zdrowia pracowników oraz źle wpływają na samą higienę pracy.
Filtry workowe zapewniają odpylanie pyłów nielepkich i suchych. Cieszą się uznaniem praktycznie w każdej gałęzi przemysłu – chemicznego, spożywczego, metalurgicznego, hutnictwa, energetyki czy ciepłownictwa.
Jak w ogóle działają filtry workowe? Odpylanie odbywa się poprzez oddzielanie pyłu od gazu trafiającego do komory filtracyjnej. Ów gaz (najczęściej powietrze) przechodzi przez worki. Natomiast sam pył zatrzymuje się na nich, tworząc tak zwany placek pyłowy, a następnie spada do leja zsypowego, ponieważ strumień gazu wybrzusza worek i strząsa odpad.
Duża ilość odprowadzanych pyłów sprawia, że z czasem przepustowość worków zmniejsza się, dlatego konieczne jest cykliczne poddawanie filtrów workowych regeneracji. W tym celu najczęściej wykorzystuje się sprężone powietrze. Proces ten nie jest skomplikowany i nie wymaga przede wszystkim czasowego wyłączenia odpylacza z użycia.
Pionowe filtry gwarantują skuteczne odpylanie o wysokiej wydajności. Jak wskazuje nazwa, charakteryzują się pionowym ustawieniem worków w komorze filtrującej. Najbardziej wydajne systemy są w stanie oczyszczać nawet kilkaset tysięcy metrów sześciennych gazu na godzinę. Oczywiście, rozmiar i skomplikowanie urządzeń jest zależne od potrzeb danego obiektu. Takie filtry posiadają sporą wysokość (worki mogą mieć długość nawet 10 m), dlatego rozmiar odpylacza należy dobrać do potrzeb instalacji.
Poziome filtry workowe odpylają powietrze na podobnej zasadzie. Posiadają jednak znacznie bardziej kompaktową konstrukcję. Z tego również powodu poleca się ich użycie w przypadku niskich hal produkcyjnych. W większości sytuacji odpylanie przemysłowe tego rodzaju jest zapewnione przez modułowe urządzenia, dlatego w razie potrzeb można zwiększyć wydajność systemu w stosunkowo krótkim czasie.
Skuteczność systemu do odpylania filtracyjnego zależy przede wszystkim od odpowiedniego zaprojektowania instalacji i właściwego doboru urządzeń. Wloty pobierające zanieczyszczony gaz powinny się znajdować w strategicznych miejscach, najlepiej jak najbliżej obszarów, w których wspominane zapylenie powstaje. Chodzi na przykład o punkty, w których wykonuje się prace dotyczące spawania, szlifowania, śrutowania, kruszenia czy obróbki skrawaniem. W tym celu stosuje się odciągi miejscowe, okapy, ssawy stanowiskowe czy innego rodzaju wyciągi.
Skuteczne systemy filtracyjne muszą być również profesjonalnie zaprogramowane. Dzięki temu będą nie tylko dobrze odpylały powietrze, ale też działały w sposób wydajny i ekonomiczny, dzięki czemu nie będą wymagały częstych regeneracji. Warto wybierać instalacje, które posiadają ogólnodostępne części zamienne.
Wysoka jakość jest pojęciem względnym i często nadużywanym, jednak jest ona wymagana w przypadku instalowania filtrów workowych. Jest to związane z faktem, że przedsiębiorstwa muszą spełniać liczne normy i wymogi prawne. Z tego powodu należy kupować wyłącznie modele posiadające odpowiednie certyfikaty jakości.
Warto także zwracać uwagę na materiały wykonania konstrukcji, jak i samych worków. Powinny być dopasowane do parametrów oczyszczanego gazu. Z tego powodu często poleca się worki wykonane z wytrzymałych materiałów, takich jak poliester czy włókno szklane. Wiele przedsiębiorstw powinno zainwestować w modele odporne na wysokie temperatury, zwłaszcza jeśli odpylanie filtracyjne ma dotyczyć gazu pobieranego z miejsc, w których wykonuje się spawanie czy topienie.
Zajmujemy się nie tylko wykonywaniem filtrów, ale całych systemów do odpylania, które są stosowane w zakładach produkcyjnych różnego typu. Nasi specjaliści mogą pomóc w zakresie wykonania projektu całej instalacji, dzięki czemu na pewno będzie ona działała efektywnie. Zapewniamy również pełne wsparcie techniczne na każdym etapie współpracy – zarówno w trakcie projektowania, instalacji oraz późniejszych serwisów. Wyróżnia nas indywidualne podejście do każdego klienta i profesjonalizm. Nasze rozwiązania spełniają wszelkie wymagania prawne odnośnie jakości i wydajności. Systemy są energooszczędne oraz stosunkowo tanie w eksploatacji.