Aktualności

Koronawirus a wentylacja. Zadbaj o bezpieczeństwo pracowników

17 maja 2021

Koronawirus to zdecydowanie jeden z największych problemów współczesnego świata, który wpływa na niego zarówno pod względem zdrowotnym, ale też ekonomicznym. Z tego powodu ważne jest znajdowanie rozwiązań, dzięki którym codzienne wykonywanie obowiązków nie będzie się wiązało z podwyższonym ryzykiem zachorowania. Okazuje się, że skutecznym sposobem jest inwestycja w systemy oczyszczania powietrza. Jaka wentylacja jest najbardziej wydajna? Jak się chronić przed koronawirusem?

Czy koronawirus unosi się w powietrzu?

Koronawirus SARS-CoV-2 jest czynnikiem chorobowym, który roznosi się przede wszystkim drogą kropelkową, powodując chorobę COVID-19, będącą przyczyną wielu poważnych powikłań, w niektórych przypadkach zagrażających życiu pacjentów. Z tego powodu odpowiedź na pytanie, czy koronawirus jest w powietrzu jest jednoznaczna – koronawirus w powietrzu występuje. Oczywiście, czynnik chorobotwórczy osiada także na różnych powierzchniach, jednak do zakażeń dochodzi przede wszystkim poprzez dostanie się wirusa do dróg oddechowych. Efektem mogą objawy w postaci gorączki i suchego kaszlu oraz duszności, a także (obecnie rzadziej, co jest wynikiem mutacji) zaniku smaku oraz węchu.

Współczesna wiedza pozwala jednak określić, że zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego (około 1,5 m) pozwala znacznie zmniejszyć ryzyko emisji wirusa, a na świeżym powietrzu praktycznie nie dochodzi do zakażeń – oczywiście, jeśli nie mamy do czynienia ze zbitą grupą ludzi. Jest to związane przede wszystkim z powietrzem, które niejako “wywiewa” czynniki chorobowe. Inaczej sytuacja wygląda jednak w  zamkniętych pomieszczeniach, a to głównie w nich się pracuje.

Koronawirus a wentylacja – jak działa wentylacja na SARS-CoV-2?

Dlaczego wentylacja jest skuteczna? W zamkniętych obiektach bardzo często cyrkulacja powietrza jest mocno ograniczona. Z tego powodu koronawirus jest w stanie unosić się nawet przez kilka godzin. Tymczasem skuteczna wentylacja jest w stanie szybko wessać związki chorobotwórcze, tym samym w dużym stopniu zmniejszając ryzyko zachorowania osób postronnych.

Należy pamiętać, że bardzo ważną cechą wentylacji w kontekście koronawirusa jest jej zorganizowanie w taki sposób, by zmaksymalizować ilość świeżego powietrza wprowadzanego do obiektu i wyprowadzanego. Zamknięty obieg może nawet pogorszyć sprawę, ale nie zawsze, jeśli stosuje się np. nanofiltrację elektrostatyczną. Niestety, wzmożona praca urządzeń wentylujących zwiększa koszty eksploatacji obiektu (powietrze musi być ogrzewane zimą i chłodzone latem), jednak w obecnych realiach jest to konieczne.

Warto zwracać uwagę na otwieranie okien. Może się okazać, że zainfekowana osoba pracuje w pobliżu okna. Kiedy jest ono otwarte, to poziomy strumień powietrza może transmitować wirusa dalej, niż by miało to miejsce w przypadku okna zamkniętego.

Koronawirus – temperatura powietrza i wilgotność

Niestety, koronawirus jest czynnikiem chorobotwórczym wysoce odpornym. Głównie przez to sprawia takie problemy. Może przeżyć w wysokiej wilgotności (sięgającej 80%) oraz w stosunkowo wysokiej temperaturze (30 stopni Celsjusza). Nie jest możliwe wprowadzenie takich parametrów powietrza w budynkach.

Jaka wentylacja najlepsza na koronawirusa?

Wentylacja przemysłowa jest bardzo dobrym wyznacznikiem jakości w oczyszczaniu powietrza. Mianowicie, w halach produkcyjnych stosuje się zasadę, że akcesoria zasysające powinny być umieszczone jak najbliżej miejsc, w których dochodzi do produkcji zanieczyszczeń. W przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 są to oczywiście ludzie, dlatego w idealnej sytuacji, wyciągi powietrza powinny znajdować się w pobliżu pracowników. Oczywiście, wentylacja miejscowa to nie wszystko, ponieważ należy także zadbać o wentylację ogólną, która pozbywa się niebezpiecznych związków, które nie zostały wessane przez tę miejscową.

Stosowane urządzenia powinny być wyposażone w nowoczesny filtry, żeby nie spowodować ryzyka emisji wirusa w miejscach ujścia wentylowanego powietrza. W tym przypadku warto także zadbać o regularną konserwację.

Trzeba też pamiętać, że wentylacja to nie wszystko, ponieważ bardzo istotną kwestią są także dodatkowe, standardowe zabezpieczenia w postaci maseczek oraz częstej dezynfekcji rąk. W miejscach pracy zaleca się także wykonanie barier rozdzielających poszczególne stanowiska, na przykład w postaci przezroczystej pleksi.

Jaka wentylacja jest najlepsza?

Najlepsza wentylacja w każdym przypadku (zarówno wentylacja przemysłowa, jak biurowa czy dotycząca lokali usługowych), to odpowiednio dopasowana do danego obiektu, jak i panujących w nim warunków. Warto też pamiętać, że jej celem jest nie tylko ochrona przed koronawirusem. Posiadamy w ofercie sprawdzone rozwiązania, które sprawdzają się w przypadku ogólnego oczyszczania powietrza w różnych budynkach, szczególnie dla przemysłu – również pod kątem wirusa SARS-CoV-2.