Rekuperacja oraz wentylacja są dwoma systemami, których zadaniem jest wymiana powietrza w budynkach. Różnią się od siebie pod względem funkcji, zastosowania czy efektywności, co ma kluczowe znaczenie dla każdego, kto planuje modernizację zakładu pracy bądź budowę nowego obiektu.
Mimo iż z pozoru mogą wydawać się bardzo podobne, to różnice pomiędzy wentylacją a rekuperacją niekiedy mają bezpośredni wpływ na komfort, efektywność energetyczną oraz koszty eksploatacji nieruchomości. Co warto wiedzieć na temat tych dwóch systemów?
Z początku wielu osobom może wydawać się, że wentylacja mechaniczna a rekuperacja to pojęcia, które stosujemy zamiennie. W rzeczywistości jednak dotyczą różnych zagadnień.
Wentylacja to ogólny termin, odnoszący się do systemów, które przy pomocy wentylatorów umożliwiają przepływ powietrza w budynku. Oznacza to, iż to z zewnątrz dostarczane jest do wnętrza, natomiast zużyte zostaje usunięte na zewnątrz.
Rekuperacja to szczególny rodzaj wentylacji mechanicznej wzbogacony o funkcję odzysku ciepła. W tym systemie usuwane z wnętrza lokalu powietrze przekazuje energię cieplną powietrzu nawiewanemu, co przyczynia się do znaczącego ograniczenia strat energetycznych.
Decyzja o wyborze między rekuperacją a wentylacją uzależniona jest od szeregu czynników. Wśród nich możemy wymienić nasze preferencje oraz rodzaj budynku, w którym system ma zostać zamontowany.
Jeśli zależy nam na zapewnieniu prawidłowej wymiany powietrza w nieruchomości, jednak aspekt oszczędności energii nie jest dla nas kluczowy, to znakomicie sprawdzi się standardowa wentylacja mechaniczna. Tego rodzaju systemy są nieco korzystniejsze cenowo w instalacji i mogą okazać się wystarczające w miejscach, gdzie bardzo ważną kwestię stanowi szybka wymiana powietrza.
Natomiast rekuperacja będzie idealnym rozwiązaniem dla tych, którym zależy połączeniu komfortu z oszczędnością energii. Dzięki niej nawet w chłodniejszym okresie w ciągu roku możemy cieszyć się świeżością w pomieszczeniach bez konieczności ich intensywnego dogrzewania. System może także wpłynąć na poprawę jakości powietrza – w zależności od opcji, na którą się zdecydujemy.
Jednym z kluczowych aspektów, odróżniających rekuperację od wentylacji mechanicznej, jest efektywność energetyczna.
Tradycyjna wentylacja mechaniczna zapewnia skuteczną wymianę powietrza. Jednocześnie zaś może prowadzić do strat ciepła – w szczególności w okresie jesienno-zimowym. W przypadku rekuperacji dochodzi nawet do 90% odzysku energii cieplnej z powietrza, które usuwane jest z budynku. Oznacza to, iż to nawiewane jest wstępnie ogrzewane, dzięki czemu nie musimy martwić się o intensywne zapotrzebowanie na dodatkowe ogrzewanie.
Kolejną kwestią, którą warto poruszyć w przypadku tak istotnych systemów, jest komfort użytkowania. Standardowa wentylacja mechaniczna nie ogrzeje nieruchomości, jednak zapewni optymalną wymianę powietrza. To z kolei ma kluczowe znaczenie w kontekście zakładów produkcyjnych. W przypadku rekuperacji nawiewane powietrze jest cieplejsze, co dla wielu osób może stanowić jeden z kluczowych argumentów decyzyjnych.
Wentylacja hali, magazynu czy zakładu przemysłowego wymaga zastosowania odpowiednich rozwiązań. W naszej firmie oferujemy nowoczesne, zaawansowane systemy, zapewniające wyższy poziom skuteczności i niezawodności.
Zależy nam, by montowane przez nas mechanizmy sprawnie działały przez wiele kolejnych lat, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza w budynku. To szczególnie ważne w kontekście bezpieczeństwa i zdrowia pracowników. Nie zgadzamy się na półśrodki. Co więcej, do każdego zlecenia podchodzimy w indywidualny sposób, omawiając z klientem wszystkie najważniejsze detale dotyczące współpracy.