Aktualności

Jak wyregulować wentylację mechaniczną?

11 stycznia 2024

Wentylacja mechaniczna to coraz chętniej wykorzystywana metoda wymiany powietrza zarówno w domach mieszkalnych, jak i w biurach czy innych instytucjach. Jest bowiem znacznie wydajniejsza od nieco już przestarzałej wentylacji grawitacyjnej oraz zapewnia dopływ świeżego powietrza niemal 24 godziny na dobę.

Jednak, aby system mógł dobrze spełniać swoje zadanie, konieczne jest regularne kontrolowanie. Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, jak wyregulować wentylację mechaniczną oraz jakie urządzenia do tego służą.

Czym grozi brak odpowiedniej regulacji wentylacji mechanicznej?

W przypadku, gdy ktoś zaniedba wyregulowanie wentylacji mechanicznej, może dojść do dostarczania nieodpowiedniej ilości powietrza do domu. Czym jednak może to skutkować?

Domownicy mogą odczuwać zmęczenie, duszności, bóle głowy, dyskomfort fizyczny, a nawet psychiczny. Z kolei skrajne niedobory powietrza niekiedy kończą się nawet pogorszeniem stanu zdrowia czy utratą przytomności. Dlatego też bardzo ważne jest, aby co jakiś czas wyregulować wentylację mechaniczną.

Jak ustawić wentylację mechaniczną?

Przede wszystkim należy pamiętać, że wyregulowanie wentylacji mechanicznej nie jest tak prostym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Nie wystarczy tutaj użyć mierników wiatraczkowych, jakie najczęściej stosuje się przy pomiarach kominiarskich.

Aby odpowiednio wyregulować wentylację mechaniczną, niezbędne jest zastosowanie profesjonalnych narzędzi mierniczych. Należy także pamiętać, że muszą one posiadać dokładność podaną w specyfikacji, która jest potwierdzona odpowiednim świadectwem wzorcowania.

Warto również zadbać o to, aby takie urządzenie posiadało możliwość wprowadzenia współczynnika korekcji K, zwykle wahającego się do 0,8 do 1,2. Dzięki niemu można przeprowadzić korekcję wydatku powietrza podczas pomiaru, który jest zależny od użytego narzędzia pomiarowego oraz zastosowanych w wentylacji anemostatów.

Największą trudnością w przypadku wyregulowania wentylacji mechanicznej jest fakt, że na rynku dostępnych jest obecnie wiele rodzajów anemostatów. Są to elementy instalacji, które odpowiadają za rozprowadzanie powietrza. Z tego względu współczynniki poszczególnych kratek i anemostatów mogą się różnić oraz być trudne do ustalenia.

Na skuteczność pomiaru bardzo duży wpływ ma również kierunek rozprowadzania powietrza. Aby pomiar był w pełni prawidłowy, powietrze powinno padać prostopadle do sondy pomiarowej, co nie zawsze jest możliwe. Dlatego też regulację wentylacji mechanicznej lepiej powierzyć doświadczonej firmie, która szybko i sprawnie poradzi sobie z tym zadaniem.

Jak wyregulować wentylację?

W celu wyregulowania wentylacji mechanicznej wyspecjalizowane firmy najczęściej wykorzystują jedno z dwóch urządzeń: balometr lub anemometr. Pierwsze to specjalistyczne narzędzie, które posiada specjalny fartuch pomiarowy, pozwalający objąć powierzchnię całej kratki wentylacyjnej. Dzięki temu powietrze bez problemu trafia do sondy pomiarowej, znajdującej się u spodu fartucha. Balometr na podstawie ciśnienia powietrza niemal natychmiast obliczy ilość przepływającego powietrza.

Drugim urządzeniem, które pozwala na skuteczną regulację wentylacji, jest anemometr. To narzędzie najlepiej sprawdza się w budynkach mieszkalnych, gdzie anemostaty nie mają tak dużej powierzchni, jak na przykład w biurach. Obecne urządzenie są często wyposażone w tuby pomiarowe, które kierują całe powietrze w stronę sondy pomiarowej.

Regulacja wentylacji mechanicznej — jak to zrobić?

Jeśli wskazania balometru lub anemometru są nieprawidłowe, należy wyregulować wentylację. Jak to zrobić? Najlepiej zacząć od najdalszych punktów instalacji. W przypadku, gdy z kratki płynie zbyt mało powietrza, należy nieco poluzować talerz anemostatu. Jeżeli jednak powietrza jest za dużo, śrubki należy nieco bardziej docisnąć. Dzięki temu zyskasz pewność, że do pomieszczeń dotrze tyle świeżego powietrza, ile akurat potrzeba.