Aktualności

Jak wygląda oczyszczanie powietrza w przemyśle?

30 listopada 2021
oczyszczanie powietrza w przemyśle

Zakłady przemysłowe to nieraz skomplikowane obiekty, w których dochodzi do emisji wielu szkodliwych substancji – zwłaszcza dotyczy to pyłów i innych związków zanieczyszczających powietrze. Z tego powodu wiele przedsiębiorstw jest zobligowanych do inwestycji w zaawansowane systemy mające na celu redukcję tego problemu. Jak przebiega oczyszczanie powietrza w przemyśle i jakie rozwiązania sprawdzą się najlepiej?

Dlaczego oczyszczanie powietrza w przemyśle jest ważne?

Podczas wykonywania różnego rodzaju prac powstają zanieczyszczenia. Zwłaszcza w przypadku zadań związanych ze spawaniem, obróbką skrawaniem i tym podobnych. Przez takie działania dochodzi do degradacji właściwości powietrza, co może nieść ze sobą wiele konsekwencji. Jeżeli chodzi o kwestie związane ze zdrowiem, szczególnie narażone są drogi oddechowe, ale nie tylko, ponieważ np. mniejsze cząsteczki pyłu zawieszonego przenikają przez płuca do krwiobiegu i wpływają również na inne narządy. Trzeba również mieć świadomość, że tego rodzaju zanieczyszczenia często są łatwopalne, dlatego zwiększają ryzyko wybuchu w zakładzie pracy. To jednak nie wszystko – wspomniany wcześniej pył zawieszony może bardzo negatywnie wpływać na pracę różnych maszyn, tym samym przyspieszając ich zużycie i powodując nieraz poważne i kosztowne w naprawie usterki.

Oczyszczanie powietrza z pyłów

Oczyszczanie powietrza z pyłów jest bardzo ważnym zagadnieniem w większości zakładów przemysłowych. Wymagania w tym kontekście są ściśle określone także przez prawo. Jak zatem przebiega ten proces? Przede wszystkim należy skorzystać z nowoczesnych systemów odpylających, które są wyposażone w specjalistyczne filtry. Rodzaj stosowanych urządzeń oraz rozmieszczenie punktów zasysających powietrze zależną przede wszystkim od układu obiektu, jego metrażu, wykonywanych tam prac czy rozmieszczenia stanowisk. W każdym przypadku instalacja powinna być więc projektowana indywidualnie. W przeciwnym wypadku nie będzie skutecznie oczyszczać powietrza, co zmniejszy bezpieczeństwo podczas przebywania w zakładzie pracy.

Oczyszczanie powietrza w przemyśle – dodatkowe rozwiązania

Systemy do filtrowania to nie wszystko – powietrze w zakładzie powinno świeże, ponieważ w przeciwnym wypadku komfort pracowników może znacznie się zmniejszyć, do tego brak odpowiedniej wentylacji może powodować np. ból głowy i wpływać na wydajność pracy. Z tego powodu w obiektach umieszcza się systemy wentylacyjne, które zapewniają stały dopływ powietrza z zewnątrz i wyciąg tego z budynku. Co więcej, nieraz działają na zasadzie rekuperacji, czyli odzysku ciepła, co pozwala przedsiębiorstwu sporo zaoszczędzić na paliwie wykorzystywanym do ogrzewania. Oszczędności potrafią sięgać nawet 40%!

Można powiedzieć, że złotą zasadą oczyszczania powietrza jest maksymalna możliwa redukcja zanieczyszczeń w miejscu ich powstania. Z tego powodu odciągi powinno się montować w pobliżu stanowisk emitujących pył lub kurz, czyli na przykład przy maszynie wykonującej obróbkę skrawaniem czy przy stanowisku spawalniczym.

Postaw na sprawdzone rozwiązania

Jeśli zastanawiasz się nad skutecznym systemem oczyszczania powietrza w przemyśle, to musisz wiedzieć, że zaprojektowanie go nie jest prostym zadaniem i wymaga specjalistycznej wiedzy. Zatrudniamy doświadczonych ekspertów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w zakresie oczyszczania powietrza, dlatego możesz mieć pewność, że współpracując z nami, zapewnisz swoim pracownikom odpowiednie warunki pracy. Wyróżniamy się pod względem stosowania energooszczędnych rozwiązań, a także montowania urządzeń tanich w eksploatacji. Jesteśmy przekonani, że spełnimy Twoje potrzeby.