Aktualności

Jak schłodzić halę produkcyjną?

19 marca 2024

Dbanie o komfort termiczny w hali produkcyjnej ma ogromne znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa pracowników, jak i maszyn. Dzięki schładzaniu tej przestrzeni można poprawić samopoczucie oraz wydajność zespołu, a także utrzymać optymalne warunki pracy dla sprzętu. Ponadto schładzanie hali pozwala zapobiec przegrzewaniu się maszyn, a tym samym wydłużyć ich trwałość.

Jednak wielu właścicieli obiektów tego typu zastanawia fakt, jak schłodzić halę produkcyjną w skuteczny sposób. Odpowiedź można znaleźć w dalszej części niniejszego artykułu.

Chłodzenie hali produkcyjnej – dlaczego jest tak istotne?

Chłodzenie hali przemysłowej jest istotne z wielu powodów. Przede wszystkim pozwala zadbać o bezpieczeństwo pracowników. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym panują bardzo wysokie temperatury, stanowi bowiem poważne zagrożenie dla zdrowia.

Gorące powietrze generowane przez różne maszyny produkcyjne może wywoływać u pracowników m.in. osłabienie, omdlenia i utratę koncentracji. Aby temu zapobiec, należy zadbać o odpowiednie chłodzenie hali produkcyjnej.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w hali jest istotne także dla bezpieczeństwa maszyn. Gorące powietrze może niekorzystnie oddziaływać na wydajność sprzętów wykorzystywanych w procesach produkcyjnych, prowadzić do awarii i skracać ich żywotność. Aby maszyny działały, jak należy przez długi czas, trzeba zapewnić im odpowiednie warunki termiczne.

Ponadto w niektórych branżach obowiązują przepisy dotyczące warunków środowiskowych, które wskazują konieczność schładzania hali produkcyjnej. W tym przypadku konieczne jest dbanie o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, aby uniknąć konsekwencji prawnych.

Jak schłodzić halę produkcyjną w skuteczny sposób?

Jednym z najlepszych sposobów na schłodzenie hali produkcyjnej jest zastosowanie wentylacji przemysłowej, która dostarcza świeże powietrze, a jednocześnie usuwa ciepłe na zewnątrz. Dzięki niej można zadbać o odpowiednią temperaturę w obiekcie i tym samym zapewnić pracownikom możliwie najlepsze warunki do wykonywania obowiązków służbowych.

Wentylacja przemysłowa jest konstruowana w taki sposób, aby mimo dużego obciążenia działała sprawnie i skutecznie. Umożliwia szybką wymianę zużytego, gorącego oraz zanieczyszczonego powietrza na świeże, co jest istotne w halach, gdzie generowane są duże ilości ciepła, pyłów, oparów czy gazów.

Chłodzenie hali produkcyjnej przy pomocy wentylacji przemysłowej – zalety

Chłodzenie hali przemysłowej za pomocą wentylacji to bardzo popularne rozwiązanie. Przedsiębiorstwa decydują się na tę opcję nie tylko ze względu na jej skuteczność, ale również ekonomiczność.

Wentylacja przemysłowa najczęściej zużywa mniej energii niż klasyczne klimatyzatory, dzięki czemu jest tańsza w eksploatacji. Oszczędności energetyczne wynikają głównie z faktu, iż system opiera się na cyrkulacji powietrza i nie wymaga intensywnego chłodzenia, które zużywa sporo prądu.

Ponadto wentylacja przemysłowa składa się z trwałych komponentów i nie wymaga bardzo kosztownych prac konserwacyjnych. Dlatego utrzymanie jej w dobrym stanie jest znacznie prostsze, a zarazem tańsze niż w przypadku tradycyjnych klimatyzatorów.

Chłodzenie hali przemysłowej przy wykorzystaniu wentylacji przemysłowej – cena

Co istotne, nie da się wskazać konkretnej informacji o cenie wentylacji przemysłowej. Koszt jej instalacji zależy od wielu czynników, m.in. wielkości hali produkcyjnej czy typu systemu.

Aby uzyskać szczegółową wycenę, zapraszamy serdecznie do konsultacji z naszym zespołem NAAR Technik. Z przyjemnością poinformujemy Państwa, co dokładnie wpływa na cenę montażu wentylacji przemysłowej i zaprezentujemy ofertę.

Wentylacja przemysłowa do chłodzenie hali produkcyjnej od NAAR Technik

Wszystkie przedsiębiorstwa zainteresowane chłodzeniem hali przy pomocy wentylacji przemysłowej zapraszamy do skorzystania z naszej oferty! Od lat zajmujemy się montażem tego typu systemów, dzięki czemu możemy pochwalić się sporym doświadczeniem i zaawansowanymi umiejętnościami.

Potrafimy dobrać najlepsze rozwiązanie dla każdego klienta. Instalujemy zarówno wentylacje mechaniczne z odzyskiem ciepła, jak i rekuperacje. Ponadto projektujemy oraz montujemy odciągi miejscowe czy strefowe. W celu uzyskania szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu.