Aktualności

Jak działa wymiennik ciepła?

3 lipca 2022

Technologia skutecznego oraz niedrogiego ogrzewania domu, a także firm, budzi zainteresowanie w Polsce już od co najmniej 15 lat. Co więcej, w branży grzewczej zachodzą nieustające zmiany. Szczególnie dotyczy to jednego z jej głównych trzonów  technologii odgrzewania, jakim jest działanie urządzeń zwanych wymiennikami ciepła. Na rynku co pewien czas pojawiają się godne uwagi nowinki. Z tego względu warto systematycznie śledzić informacje poświęcone technice grzewczej.

Wymiennik ciepła – co to jest?

Wymiennik ciepła jest urządzeniem umożliwiającym wymianę ciepła pomiędzy płynami o różnej temperaturze. Wymiana ciepła polega na  powstawaniu zjawiska konwekcji (przekazywania, przekazu energii), które zachodzi poprzez wzajemne przewodzenie. Gorący płyn przekazuje energię konwekcyjnie do ścianki lub rurki, w której znajduje się płyn o niższej temperaturze.

Wymiennik ciepła – działanie w zamkniętym układzie instalacyjnym

Jak działa wymiennik ciepła w każdej dowolnej instalacji? Terminem tym określa się urządzenie mechaniczne, które umożliwia wymianę ciepła pomiędzy dwoma rodzajami płynów, z których każdy ma inną temperaturę. Zgodnie z zasadą działania w zamkniętym układzie instalacyjnym, wymiana ciepła zachodzi poprzez zjawisko wzajemnej konwekcji, czyli cieplnego przewodzenia.

Zjawisko to polega na tym, że gorący płyn przekazuje energię do ścianki bądź rurki wchodzącej w skład instalacji grzewczej, a następnie oddane ciepło przenika przez dalsze elementy układu. W ostatnim etapie konwekcji ciepło jest odbierane przez płyn o niższej temperaturze.

Czym jest gruntowy wymiennik ciepła?

Gruntowy wymiennik ciepła to urządzenie, które może mieć formę zakopanego w ziemi przewodu, zwłaszcza gdy jest stosowane w przydomowym systemie ogrzewania.

Masy powietrza przepływające przez ten rodzaj wymiennika ciepła są systematycznie ogrzewane. Jednak  dzieje się tak tylko wtedy, gdy temperatura powietrza jest niższa od temperatury przy powierzchni gruntu oraz pod fundamentami budynku mieszkalnego. Dzięki takiemu rozwiązaniu jesteś w stanie zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Czym jest płytowy wymiennik ciepła i zasada działania?

Płytowy wymiennik ciepła to urządzenie składające się z niezwykle cienkich, zespolonych płyt. Tego rodzaju konstrukcje wykonuje się poprzez skręcanie lub zlutowanie ze sobą tych elementów. Dzięki temu urządzeniu dochodzi do całkowitej, powtarzającej się wymiany ciepłych mas powietrza. Jest ono wymieniane pomiędzy dwoma nośnikami cieplnymi.

Wymiennik płytowy – zalety

Zaletą metalowych płyt jest ich wysoka odporność na gwałtowne zmiany temperatury oraz ciśnienia, co w przypadku pracy centralnego ogrzewania jest niezwykle ważne. Im  większa liczba płyt w wymienniku, tym większa wydajność urządzenia lub systemu złożonego z szeregu połączonych urządzeń.

Wymiennik ciepła do centralnego ogrzewania

Pamiętaj, że w zastosowaniach dla sektora prywatnego, wymiennik ciepła stanowi tylko część wyposażenia instalacji centralnego ogrzewania (CO) oraz ciepłej wody użytkowej (CWU). Wymienniki dodatkowo są wykorzystywane w systemach ogrzewania słonecznego i geotermicznego oraz przy wymianie ciepła w procesach przemysłowych.

Urządzenia klasyfikowane jako wymiennik ciepła znajdują swoje zastosowanie w  układach chłodzących, w których stanowią jego centralny komponent odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie całego systemu. Stosuje się je również w instalacjach klimatyzacji w celu utrzymywania określonej wartości temperatur, a także w urządzeniach wentylacyjno-rekuperacyjnych, gdy konieczne jest odzyskiwanie ciepła wyprowadzonego prosto na zewnątrz.

Wymiennik ciepła – zasada działania – rekuperacja

Działanie wymienników ciepła w systemach rekuperacyjno- wentylacyjnych polega m.in. na pobieraniu powietrza z zewnątrz, jak i usuwaniu powietrza z pomieszczeń budynku mieszkalnego na zewnątrz. Masy powietrza  przepływają pomiędzy równolegle do siebie ułożonymi płytami, tzw. płytowymi wymiennikami ciepła. Elementy tego typu tworzą specjalne kanały wentylacyjne w każdym systemie. Sprawność tego rodzaju instalacji sięga od około 50% do 85%. Zaletą stosowania systemu rekuperatorów łączonych razem np. z wymiennikami ciepła typu krzyżowego, jest niezwykle prosta szkieletowa budowa całego złożonego mechanizmu wentylacyjnego.

Jeżeli zależy Ci na tym, by ograniczyć zapylenie, pozbyć się uciążliwych zapachów oraz oparów przemysłowych, to bardzo dobrze trafiłeś. Nasza firma dołoży wszelkich starań, by poprawić warunki na stanowiskach pracy w Twoim zakładzie przemysłowym, obniżyć temperaturę oraz wytworzyć ruch powietrza. Jeżeli masz jakieś pytania, to skontaktuj się z naszymi inżynierami, którzy pomogą Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie. Zaproponujemy Ci możliwości, dzięki którym zoptymalizujesz koszty poprzez stosowanie rekuperacji lub alternatywnych źródeł ciepła czy chłodu.

Technologia skutecznego oraz niedrogiego ogrzewania domu, a także firm, budzi zainteresowanie w Polsce już od co najmniej 15 lat. Co więcej, w branży grzewczej zachodzą nieustające zmiany. Szczególnie dotyczy to jednego z jej głównych trzonów  technologii odgrzewania, jakim jest działanie urządzeń zwanych wymiennikami ciepła. Na rynku co pewien czas pojawiają się godne uwagi nowinki. Z tego względu warto systematycznie śledzić informacje poświęcone technice grzewczej.