Aktualności

Ile prądu zużywa wentylacja mechaniczna?

11 stycznia 2024

Wentylacja mechaniczna to bardzo chętnie wybierane rozwiązanie – urządzenie pracuje na zasadzie wymiany zużytego powietrza. Natomiast w przypadku nowoczesnych modeli może również odzyskiwać ciepło z niego pochodzące.

Osoby budujące czy remontujące zakład przemysłowy często zastanawiają się nad tym, ile prądu zużywa wentylacja mechaniczna, a dokładniej składające się na nią wentylatory oraz rekuperatory. Choć odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i będzie inna w przypadku każdej instalacji, w poniższym artykule wyjaśniliśmy, jakie czynniki mają na to wpływ, a także przedstawimy przybliżone, ogólne koszty eksploatacji tego rozwiązania.

Wentylacja mechaniczna – ile zużywa prądu?

Wentylatory i rekuperatory będące częścią wentylacji mechanicznej zasilane są energią elektryczną. Warto wspomnieć, że na opakowaniu urządzenia znajdziemy informację o poziomie poboru mocy – producenci mają jednak w takim przypadku na myśli maksymalną wydajność systemu. Ta natomiast będzie zmienna między innymi w zależności od warunków atmosferycznych. Od tego rodzaju czynników będzie również zależne to, ile prądu zużyje grzałka, która chroni wymiennik przed zamrożeniem.

Obliczając, ile prądu zużywa wentylacja mechaniczna, należy mieć ponadto na względzie, że jest on pobierany również przez system sterowania oraz centralę wentylacyjną. Jeśli chcemy znać jedynie orientacyjną wartość, warto sprawdzić, czy producent nie określił dla danego produktu parametru rocznego zużycia energii.

Zatem to, ile prądu pobiera wentylacja mechaniczna, zależne będzie od warunków atmosferycznych, zmiennej wydajności urządzenia, powierzchni zakładu, a także od tego, w jaki sposób będzie przebiegać jego eksploatacja. Jeśli chcemy przewidzieć dokładne zużycie, warto zaufać doświadczonym specjalistom, którzy w swoich obliczeniach uwzględnią wszystkie zmienne.

Ile prądu zużywa wentylacja mechaniczna i czy takie rozwiązanie jest opłacalne?

To, ile prądu pobiera wentylacja mechaniczna, jest kwestią bardzo indywidualną. Warto jednak mieć na względzie inne koszty związane z inwestycją. Urządzenie wyposażone w rekuperator będzie droższe od klasycznej wentylacji mechanicznej, jednak jest czynnikiem, który przesądzi o tym, że zwrot inwestycji nastąpi w perspektywie kilku lat. Dzieje się tak dlatego, że rekuperator odzyskuje ciepło ze zużytego powietrza i przekazuje je z powrotem do wnętrza domu, zmniejszając tym samym zapotrzebowanie na ogrzewanie. W konsekwencji więc rachunki za energię cieplną mają szansę zmaleć nawet o połowę.

Biorąc pod uwagę wysoką energooszczędność nowoczesnych modeli tych urządzeń, to, ile prądu zużywa wentylacja mechaniczna, nie będzie stać na drodze do czerpania korzyści ze sporych oszczędności na rachunkach. Stawiając na takie rozwiązanie, zapewniamy sobie ponadto komfort przebywania na terenie zakładu niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych.

Ile prądu pobiera wentylacja mechaniczna i jakie są całkowite koszty jej eksploatacji?

To, ile prądu pobiera wentylacja mechaniczna, niewątpliwie przekłada się na wysokość opłat. Warto mieć jednak na uwadze, że jest to tylko jeden z elementów kosztów eksploatacji. Oprócz tych związanych z mocą i czasem pracy urządzenia należy uwzględnić również opłaty w zakresie serwisu, który powinno się przeprowadzać każdego roku, a także regularną wymianę filtrów. Warto pamiętać, że zaniedbanie tych kwestii może się natomiast przekładać na większe koszty eksploatacji związane z obniżeniem wydajności pracy urządzenia.

Obliczając to, ile prądu zużywa wentylacja mechaniczna rocznie, pamiętajmy, że dobrze dobrane urządzenie nie będzie musiało pracować przez całą dobę. Warto więc pochylić się nad wyborem, uwzględniając wszystkie ważne czynniki, a także skorzystać z pomocy specjalisty w tym zakresie.

Inwestycja w fachową poradę zaowocuje optymalną pracą urządzenia, którego użytkowanie będzie w pełni opłacalne. Nasza firma od lat doradza pod tym względem klientom z branży przemysłowej, oferując kompletne rozwiązania wraz z ich realizacją – serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!