Aktualności

Filtry workowe i ich zastosowanie

18 czerwca 2021
Newag

Oczyszczanie gazów z cząstek stałych ma w wielu branżach ogromne znaczenie. W tym celu wykorzystuje się niezwykle popularne filtry workowe, dzięki którym możliwe jest bardzo dokładne pozbycie się różnych zanieczyszczeń. Czym są filtry workowe i w jaki sposób się je wykorzystuje? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tym artykule.

Filtry workowe – co to takiego?

Na rynku możemy natknąć się w zasadzie na dwa rodzaje worków filtracyjnych – pionowe i poziome. W obu z nich stosuje się wysokiej jakości worki filtracyjne wykonane z różnych materiałów, które charakteryzują się przepuszczalnością od 1 mikrometra do 1000 mikrometrów. Wśród stosowanych do produkcji takich filtrów tekstyliów można spotkać m.in. nylon, poliester, wiskozę czy polipropylen.

Worki pionowe montuje się do filtra w pozycji wertykalnej, mocując je z obu stron. Dzięki temu nie stykają się ze sobą, co wydłuża okres możliwej eksploatacji. W takich urządzeniach stosuje się też przedwstępną filtrację, która usuwa większe lub gorące cząsteczki, dzięki czemu zwiększa się żywotność worka.

W filtrach poziomych worki umieszczane są horyzontalnie, a gazy przechodzą z góry na dół. Zazwyczaj charakteryzują się mniejszymi rozmiarami niż filtry pionowe, co jest ich dodatkową zaletą.

Oba rodzaje filtrów działają w podobny sposób, jednak różnią się między sobą m.in. wstępnym etapem filtracji, czy sposobem montażu.

Zastosowanie filtrów workowych

Tak jak już wspomnieliśmy – filtry workowe stosowane są w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej można je spotkać w przedsiębiorstwach następujących branż: spożywczej, chemicznej, farmaceutycznej, ciepłowniczej, odlewniczej, drzewnej, budowlanej czy ceramicznej. W części z nich wykorzystuje się je do filtrowania różnego rodzaju cieczy (spożywcza, budowlana), część używa ich do filtracji gazów, a w jeszcze innych umożliwiają skuteczne odpylanie przemysłowe  pomieszczeń.

Jak działają filtry workowe?

Działanie filtrów workowych jest dosyć proste. Proces filtracji polega na zatrzymaniu na powierzchni worka zanieczyszczeń i przepuszczenie dalej już oczyszczonego gazu. Odpowiednio dobrane do zastosowania worki umieszczane są w specjalnych obudowach, które wykonuje się m.in. ze stali węglowej lub kwasoodpornej. To, z jakiego materiału zostanie wykonana obudowa, zależy od tego, jaka substancja będzie przepływać przez filtr. W przypadku, kiedy filtrowana jest duża ilość gazów – potrzebny będzie specjalny wariant wieloworkowy, w którego obudowie znajduje się nawet kilkaset takich worków

Worki filtracyjne należą do grupy materiałów eksploatacyjnych, co oznacza, że są one wymienne. Kiedy należy zmienić taki worek? Wtedy, kiedy zebrane przez niego zanieczyszczenia negatywnie wpływają na jakość i tempo filtracji.

To, jak skuteczny będzie filtr workowy, jest zależne też od odpowiedniego wyboru w stosunku do zastosowania. Ze względu na znaczne różnice między filtrami (poziom przepuszczalności, materiał wykonania, wymiary), kluczowe będzie dobranie właściwego wariantu do konkretnego zadania.

Rodzaje filtrów dostępne na rynku

Wspomniany wcześniej worek filtracyjny jest tylko jednym z elementów całego urządzenia. Tych z kolei jest dostępnych wiele różnych rodzajów, które rozróżniamy według typów. Producenci zdecydowanej większości filtrów workowych, które można zakupić, dokładają wszelkich starań, aby ich produkty były łatwe w montażu i użyciu. Dzięki temu możliwy jest łatwa i szybka wymiana zużytych elementów i rozmaite prace serwisowe.

Gdzie kupić wysokiej jakości filtry workowe?

Ze względu na olbrzymią popularność tego rodzaju filtracji, zarówno worki filtracyjne, jak i obudowy i inne elementy, do których one pasują, są dosyć łatwo dostępne. Nie oznacza to jednak, że znajdziesz tego typu produkty w dowolnym sklepie budowlanym. Należy też uważać, aby nie nabyć przypadkiem produktów, które nie spełniają żadnych norm, lub ich jakość i trwałość jest tak niska, że w ogóle nie opłaca się ich kupować. Są one dostępne w niektórych sklepach, co dla niektórych może stanowić spory problem.

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości filtrów workowych do swojej firmy, to znalazłeś się w odpowiednim miejscu. W naszym bogatym asortymencie znajdziesz różne rodzaje filtrów workowych, które charakteryzują się ponadprzeciętną jakością wykonania, świetnymi właściwościami filtracyjnymi i atrakcyjnymi cenami.

Jesteśmy profesjonalną firmą, która zajmuje się dostarczaniem wysokiej klasy rozwiązań z zakresu wentylacji przemysłowej, odpylania i odkurzania. Dzięki dostępnym u nas elementom zbudujesz system wentylacji lub oczyszczania, który sprawi, że w Twojej firmie zapanuje czystość i porządek. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, to serdecznie zapraszamy do kontaktu. Nasi specjaliści z chęcią odpowiedzą na wszelkie pytania dotyczące filtracji i filtrów. Nie zwlekaj dłużej – zamontuj filtry workowe w swoim przedsiębiorstwie już dziś.