Troska o powietrze, którym oddychamy, leży w interesie każdego z nas. Nie tylko gospodarstwa domowe, ale przede wszystkim fabryki i zachodzące w nich procesy przemysłowe, powinny wpływać na środowisko w jak najmniejszym stopniu. Pozwoli to na ograniczenie zachodzących zmian klimatycznych i polepszenie jakości powietrza.
Filtry powietrza wykonane są zwykle z tkanin lub włóknin poliestrowych, celulozowych, z włókna szklanego, teflonu, papieru i wielu innych. Filtry mają postać rękawów, kaset plisowanych, mat. Ich głównym zadaniem jest oczyszczenie powietrza w instalacjach wentylacji, klimatyzacji i odpylania. Przemysłowe filtry powietrza wyłapują i zatrzymują wiele zanieczyszczeń, które wpływają na Twoje zdrowie i samopoczucie, w tym:
Filtry poliestrowe – najpopularniejszy materiał filtracyjny, z którego wykonywane są filtry przeznaczonego do użytku domowego i przemysłowego. Filtry mogą być w formie worków, mat filtracyjnych lub kaset i kardridży plisowanych. Mają bardzo wysoką skuteczność filtracji, są odporne mechanicznie i chemicznie.
Filtr z włókna szklanego – jest to jeden z rodzajów specjalistycznych filtrów spalin, powietrza. Charakteryzuje się wysoką odpornością termiczną przez co znajduje szerokie zastosowanie w przemysłowych instalacjach odpylania.
Wysokowydajne filtry zatrzymujące cząstki stałe (HEPA) – pozwalają na bardzo precyzyjną filtrację przepływającego powietrza. Zatrzymują około 99,97 procent wszystkich cząstek 0,3 mikrometrowych. Stosowane są w instalacjach wentylacji i filtracji powietrza ze szczególnie niebezpiecznych substancji.
Zmywalne filtry powietrza – Stosowane są przede wszystkim w instalacjach odciągania oparów olejów, tłuszczy w przemyśle chemicznym, spożywczym. Zbudowane są z materiału odpornego na działanie wody i olejów np. z metalu, stali nierdzewnej, poliestru.
Skuteczność filtracji i jej odpowiednia sprawność zależy od zastosowanego rodzaju filtra. Filtry lepszej jakości, będą w stanie usunąć znacznie więcej zanieczyszczeń z powietrza w pomieszczeniu. W układach wentylacji efektywność filtrów jest wskazywana przez tzw. ocenę MERV (minimalna efektywną wartość raportowania). Standardowy przedział MERV mieści się w zakresie od 1 do 16, a im wyższa liczba, tym lepsza filtracja powietrza. Filtry o wskaźniku powyżej 13, są najlepszymi dostępnymi filtrami. Są w stanie z wysoką skutecznością usuwać cząsteczki o wielkości nawet poniżej 0,3 mikrona.
Skuteczność filtracji wymaga zastosowania filtrów, które przepuszczają mniej powietrza, generują opory przepływu powietrza w instalacji. Ważne jest aby odpowiednio dobrać rodzaj filtra do aplikacji i możliwości instalacji wentylacyjnej. Większość zakładów przemysłowych wykorzystuje MERV 13 lub lepszy, aby zabezpieczyć pracowników przed wpływem związków toksycznych. Ze względu na to, jak istotny jest dobór odpowiedniego typu i rozmiaru filtra, warto wcześniej skorzystać z profesjonalnej porady. Specjaliści od filtrów powietrza przemysłowych NAAR Technik, mogą pomóc w jego wyborze, instalacji i najlepszej konserwacji. Nieprawidłowy dobór filtrów będzie skutkował spadkiem sprawności instalacji, zmniejszeniem przepływu powietrza a nawet uszkodzeniem urządzeń.
Filtry powietrza należy dobierać, biorąc pod uwagę wymagany poziom filtracji opisany w klasyfikacji filtrów, opłacalność oraz możliwość separacji pyłu przy małej różnicy ciśnień.
Istotną kwestią jest utrzymanie czystości filtrów w systemie wentylacji lub odpylania. Do skutków zanieczyszczenia filtrów należą:
W świecie, w którym żyjemy, jakość powietrza ogólnie spada, dlatego filtry powietrza będą odgrywać coraz większą rolę w poprawie zdrowia i jakości życia. Efektywna filtracja przemysłowa jest kluczowym czynnikiem wpływającym na czystość naszej planety. Eksperci firmy NAAR Technik codziennie pracują nad badaniem potrzeb klientów i dostosowywaniu procesów filtrowania do rodzaju prowadzonej działalności.