Aktualności

Filtry patronowe w odpylaniu przemysłowym

30 listopada 2021
filtry patronowe

Zanieczyszczone pyłami powietrze jest nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale też utrudnia pracę na halach przemysłowych. Właśnie z tego powodu firmy inwestują w systemy oczyszczania powietrza, które zawierają różne rodzaje filtrów oczyszczających. Jednym z nich są specjalne filtry patronowe, które skutecznie pozbywają się z powietrza drobnych, suchych pyłów. Jak działają i jakie mają zastosowania?

Patronowe filtry dla przemysłu

Filtry patronowe w odpylaniu przemysłowym mają ogromne znaczenie. To właśnie dzięki nim powietrze na hali produkcyjnej jest pozbawione zanieczyszczeń. Te wyjątkowe urządzenia złożone są z kilku podstawowych elementów konstrukcyjnych:

– flansze wkładu,

– materiał filtrujący,

– elementy wzmacniające,

– specjalne dno.

Dzięki takiej budowie mogą one bardzo efektywnie filtrować powietrze i oddzielać wszelkie pyły i inne zanieczyszczenia, które się w nim znajdują. Wśród materiałów, które są najczęściej wykorzystywane do wytwarzania filtrów patronowych znajdują się: poliester (najczęściej), PTFE, celulozo-poliester, a także celulozę. Ponadto są one dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu kupujący może wybrać najbardziej dopasowane do swoich potrzeb rozwiązanie. Sama obudowa filtra wykonana jest najczęściej ze stali, w której umieszcza się właśnie wkład patronowy.

Jak dokładnie działają filtry patronowe? Zasada ta jest dosyć prosta. Ze strefy emisji do środka filtra zasysane jest zanieczyszczone powietrze, po czym jest ono wtłaczane do komory patronów. Tam drobinki odkładają się na zewnętrznej części filtrów, a następnie oczyszczone już powietrze trafia ponownie do strefy emisji, wypychane przez specjalny wentylator, a to wszystko dzięki wysokiej jakości materiałom filtracyjnym. Sytuacja prezentuje się jednak nieco inaczej, kiedy do czynienia mamy z powietrzem zanieczyszczonym drobinami azbestu, kadmu czy berylu. Musi ono być wyrzucane na zewnątrz budynku.

Gdzie wykorzystuje się filtry patronowe?

Filtry patronowe są obecnie wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu: chemicznej, tekstylnej, spożywczej i farmaceutycznej. To właśnie w tych zakładach produkcyjnych najczęściej powstają suche, wybuchowe pyły, z których należy oczyścić powietrze znajdujące się w hali. Oprócz tego, filtry patronowe mają także wiele innych zastosowań. Często można je spotkać w miejscach, w których bardzo dużo się spawa, a więc w zakładach produkcji elementów metalowych. Doskonale radzą sobie one z wszelkimi dymami spawalniczymi. Takie elementy oczyszczające doskonale sprawdzą się przy wszelkiego rodzaju pracach szlifierskich, które z racji swojej natury także generują ogromne ilości różnego rodzaju pyłów. Filtry wyłapią też pyły przesypowe suche i dymy po cięciu termicznym i oczyszczą z nich powietrze. Stosuje się je też w miejscach, w których wykonuje się piaskowanie oraz obrabia się metale, gdyż filtry patronowe bez większego problemu zatrzymają opiłki metali.

Należy też pamiętać, że filtry są elementem eksploatacyjnym, a więc po pewnym czasie ulegają one zużyciu, i trzeba zastąpić je nowymi.

Korzystanie z filtrów patronowych – zalety

Używanie filtrów patronowych w miejscach, które tego wymagają, zapewni w nich czyste powietrze, które nie będzie stanowiło zagrożenia dla zdrowia pracowników. Ma to bardzo duże znaczenie ze względu na przepisy BHP, a także po prostu zdrowy rozsądek. Ponadto pomagają oni zadbać o porządek w miejscu pracy. Jeśli poszukujesz miejsca, w którym możesz znaleźć wysokiej jakości filtry patronowe, to znajdziesz je w naszej ofercie. Zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem.