Aktualności

Jak działa wentylacja strefowa w obiektach przemysłowych

26 listopada 2021
wentylacja strefowa - jak działa

Sprawna wentylacja to absolutnie elementarna część każdego obiektu przemysłowego. Bez niej nie tylko narażamy zdrowie pracowników, ale także utrudniamy sobie pracę. Przecież sprzęty pracujące na halach także są podatne na działanie różnego rodzaju dymów, pyłów i substancji. Dlatego też należy zadbać o dobrą filtrację powietrza nie tylko na całej hali, ale nawet podwójnie w kluczowych dla przedsiębiorstwa miejscach. Właśnie do tego stosuje się zaawansowane systemy wentylacji strefowych.

Wentylacja strefowa w obiektach przemysłowych

Miejsca, w których powstają szkodliwe opary, dymy czy pyły i dostają się one do powietrza, należy odpowiednio zabezpieczyć i zapewnić w nich właściwą wentylację. To, jakiego rodzaju będzie to instalacja i w jaki sposób będzie funkcjonować, zależy od tego, jak dużą powierzchnię ma obsłużyć i z jakich zanieczyszczeń ma oczyszczać.

Wentylacja strefowa wbrew pozorom świetnie sprawdza się w budynkach o dużej kubaturze. Przeznaczona ona jest do pozbywania się zanieczyszczeń w obiektach, w których ich współczynnik jest bardzo wysoki.

Aby jednak wentylacja strefowa była maksymalnie skuteczna, to musi zostać uzupełniona o coś jeszcze, a mianowicie – miejscowe odciągi powietrza. Tego typu dodatki montuje się np. przy stołach roboczych i to właśnie one zbierają część zanieczyszczeń. W wielu przypadkach – przy stanowiskach szlifierskich czy spawalniczych jest to niezbędny element.

Inną częścią wentylacji strefowej są także kurtyny powietrzne. Służą one do minimalizowania strat ciepła podczas nagłego mieszania się mas powietrza o różnej temperaturze. Najczęściej takie elementy można spotkać przy bramach wjazdowych do zakładów przemysłowych.

Dlaczego warto stosować wentylację strefową?

Jak już zostało wspomniane – pierwszym i najważniejszym czynnikiem, dla którego zdecydowanie warto zadbać o odpowiednią wentylację w poszczególnych miejscach jest troska o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników. Pyły, które unoszą się w powietrzu mogą mieć negatywny wpływ na stan zdrowia osoby pracującej – tak samo jak różne opary czy opiłki. Sprawny system wentylacji zdecydowanie zmniejsza ryzyko uszczerbku na zdrowiu dzięki skutecznemu zatrzymywaniu szkodliwych cząsteczek i przepuszczaniu wysokiej jakości, czystego powietrza.

Kolejną kwestią jest dbałość o porządek. Wszelkie kurze, pyły i inne drobinki osadzają się na maszynach i urządzeniach, wchodzą w tryby i mogą zdecydowanie utrudnić pracę z urządzeniem. Ponadto w niektórych przypadkach może dojść nawet do ich zapłonu, co może skończyć się pożarem.

Postaw na wysoką jakość

Ze względu na swoje zastosowanie, instalacje wentylacji strefowej muszą być wykonane z najwyższej jakości trwałych materiałów. To właśnie dzięki nim systemy tego typu są tak skuteczne. Dbałość o odpowiednie warunki pracy to obowiązek każdego pracodawcy, dlatego też wentylacja strefowa jest bardzo często wybierana.

Jeśli poszukujesz firmy, która zrealizuje dla Ciebie projekt dobrze działającej wentylacji strefowej, to znalazłeś się w odpowiednim miejscu. Jesteśmy profesjonalistami z olbrzymim doświadczeniem, którzy doskonale znają się na swoim fachu. Wykonujemy wysokiej klasy instalacje, które cieszą się ponadprzeciętną trwałością i wydajnością. jeśli jesteś zainteresowany przygotowaniem planu wentylacji strefowej i jego szybkiej i dokładnej, to skontaktuj się z naszymi specjalistami. Z chęcią udzielą oni odpowiedzi na wszystkie zadane przez Ciebie pytania dotyczące naszej oferty, a także przedstawią wstępny koncept realizacji takiej instalacji. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych.