Aktualności

Czyszczenie wentylacji na wysokości – zasady bezpieczeństwa

16 czerwca 2021
praca na wysokościach - naar.pl

Utrzymanie wentylacji w odpowiednim stanie jest kluczowe dla zachowania właściwych warunków w miejscu pracy. Zapewnia nie tylko niezakłócony przepływ powietrza, ale także korzystnie wpływa na komfort pracowników i samą efektywność pracy. Czyszczenie wentylacji na wysokości może być jednak problematyczne – ze względu na jej położenie dostęp do poszczególnych elementów bywa znacznie ograniczony. Z tego powodu czyszczeniem wentylacji przemysłowej powinni zajmować się wyłącznie fachowcy, którzy znają się na swojej pracy. Jak poznać, że usługa czyszczenia instalacji na wysokości jest przeprowadzana prawidłowo?

Czym jest czyszczenie kanałów wentylacji?

Czyszczenie kanałów wentylacji polega na usuwaniu zgromadzonych w nich zabrudzeń, niezależnie od ich rodzaju. Ta czynność musi być przeprowadzona z zachowaniem wyjątkowej dokładności – wszystkie pozostawione nieczystości będą miały negatywny wpływ na funkcjonowanie instalacji w przyszłości. Gromadzenie się zanieczyszczeń to niepotrzebne zaniedbanie, które sprawi, że każde kolejne czyszczenie wentylacji na wysokości będzie jeszcze trudniejsze do wykonania. Warto więc zadbać o regularność, która pozytywnie wpłynie na stan ogólny systemu.

Na czym polega czyszczenie wentylacji przemysłowej?

Czyszczenie wentylacji przemysłowej dzieli się na kilka etapów, które zapewniają skuteczne oczyszczenie instalacji wentylacji. Właściwe podzielenie pracy jest niezbędne do uzyskania zadowalających efektów. W przypadku czyszczenia wentylacji na wysokościach niezwykle ważne będzie odpowiednie zaplanowanie pracy aby w sposób bezpieczny móc osiągnąć cel.

Czyszczenie wentylacji na wysokości – kluczowa inspekcja

Przed rozpoczęciem właściwego czyszczenia wentylacji przemysłowej konieczne jest rozeznanie się w stanie całej instalacji. Inspekcja pozwala stwierdzić, jak duże są zabrudzenia oraz jakiego rodzaju czyszczenie będzie niezbędne. To punkt wyjściowy, bez którego skuteczne czyszczenie wentylacji jest niemożliwe. Inspekcja może zostać przeprowadzona powtórnie po zakończeniu czyszczenia, aby ocenić jego skuteczność.

Nasza inspekcja wstępna jest przeprowadzana z najwyższą dbałością o szczegóły. W tym celu wykorzystujemy specjalistyczne kamery, które pozwalają na określenie stopnia zabrudzenia wentylacji znajdującej się na dużej wysokości. Właśnie ze względu na to nietypowe położenie, tradycyjne sprawdzenie stanu systemu jest niemożliwe. Korzystamy z wysokiej jakości sprzętu. Wykorzystywane przez nas urządzenia są w stanie sprawdzać stan wentylacji z dużą dokładnością. To kluczowy aspekt pozwalający na właściwe przeprowadzenie kolejnych etapów czyszczenia kanałów wentylacji.

Czyszczenie wentylacji na wysokości – kompleksowe oczyszczanie

Czyszczenie wentylacji na wysokości wymaga użycia specjalistycznego sprzętu, który pozwala na pracę w nietypowych warunkach. W Naar dbamy nie tylko o dokładność i kompleksowość naszej usługi, ale również o bezpieczeństwo naszych pracowników. Z tego powodu konieczne jest zamontowanie odpowiednich zabezpieczeń, które pozwolą na wykonywanie pracy zgodnie z zasadami BHP.

Zachowanie bezpieczeństwa pracowników umożliwia zastosowanie specjalnego rodzaju uprzęży, niezbędnych do pracy na wysokościach. W przypadku czyszczenia trudno dostępnych miejsc pomocne są również specjalne podnośniki umożliwiające dotarcie fachowcom do poziomu wentylacji.

Wentylacja położona na dużej wysokości to specyficzne miejsce, które wymaga odpowiedniego czyszczenia. Konieczne jest prawidłowe przygotowanie i wykorzystanie właściwych narzędzi. Jeśli zależy Ci na usłudze wysokiej jakości, skorzystaj z naszej oferty czyszczenia kanałów wentylacji.

Czyszczenie wentylacji przemysłowej – rodzaje

Istnieją dwa typy czyszczenia wentylacji na wysokości w zależności od rodzaju zabrudzeń, które się w niej znajdują. Wyszczególnienie odpowiednich rodzajów usługi jest szczególnie ważne ze względu na dobór odpowiednich narzędzi i technik czyszczenia.

Czyszczenie na sucho

Czyszczenie wentylacji przemysłowej na sucho to najszybsza metoda, jednak nie sprawdzi się w każdym przypadku. Można ją zastosować wyłącznie wtedy, gdy w wentylacji nie znajdują się żadne tłuste zabrudzenia. Specjalny sprzęt przeznaczony do pracy na sucho umożliwia skuteczne pozbycie się zabrudzeń, które zostają trwale usunięte z wentylacji.

Czyszczenie wentylacji przemysłowej na mokro

Drugą metodą czyszczenia wentylacji na wysokości jest czyszczenie na mokro. Jest ona niezbędna w przypadku występowania tłustych zabrudzeń lub takich, które niezwykle trudno byłoby usunąć na sucho. Czyszczenie na mokro jest trudniejszym sposobem, dlatego powinno być przeprowadzane przez specjalistów.

Profesjonalne czyszczenie wentylacji na wysokości – dlaczego warto?

Wszystkie prace przeprowadzane na wysokościach cechują się podwyższonym poziomem ryzyka. Z tego powodu czyszczenie wentylacji powinno być wykonywane wyłącznie przez specjalistów. W Naar posiadamy wieloletnie doświadczenie w przeprowadzaniu tego typu usług – zapraszamy do skorzystania z naszej oferty.