Aktualności

Czyszczenie systemów wentylacyjnych – praktyczne wskazówki

28 listopada 2021
czyszczenie systemów wentylacyjnych

Systemy wentylacji w budynkach, niezależnie od ich zastosowania, są bardzo istotne. Ich prawidłowe działanie ma ogromny wpływ na ich funkcjonowanie, dlatego też tak ważne jest zarówno ich prawidłowe wykonanie, jak i późniejsze prace serwisowe i konserwacyjne. Warto zatem wiedzieć, co ile przeprowadzać kontrolę stanu przewodów wentylacyjnych, a także kiedy i w jaki sposób je czyścić. W tym artykule zawarliśmy kilka przydatnych wskazówek, które zdecydowanie ułatwią czyszczenie systemów wentylacji. Zapraszamy!

Kontrola i czyszczenie wentylacji mechanicznej – kiedy się na nie zdecydować?

To, kiedy należy przeprowadzić kontrolę i czyszczenie wentylacji, zależy od tego, w jakiego rodzaju budynku lub lokalu się ona znajduje. Z tego względu czas ten będzie różny np. dla domu jednorodzinnego i restauracji.

W przypadku domu/mieszkania inspekcję przeprowadzają najczęściej wykwalifikowani kominiarze posiadający odpowiednie uprawnienia i ma ona miejsce raz do roku. W przypadku restauracji, a w szczególności kuchni zaleca się wykonywać ją częściej, ze względu na opary i mgłę olejową, które powstają w wyniku przygotowywania posiłków w tym miejscu. Aby zminimalizować ryzyko pożaru, a także niedrożności wentylacji, takie kontrole powinny odbywać się raz na kwartał. To samo tyczy się budynków, w których mieszczą się różne zakłady przemysłowe zajmujące się np. produkcją chemii.

Może się też tak zdarzyć, że kontrolę oraz czyszczenie instalacji wymusi na nas nieprzewidziana sytuacja. Jedną z nich jest chociażby zbyt długa przerwa między jedną a kolejną kontrolą. Tak jak już wcześniej zostało wspomniane, inspekcje powinny być przeprowadzane w miarę możliwości regularnie, jednak doskonale wiemy, że życie pisze różne scenariusze. Jeśli ostatnia kontrola lub czyszczenie były przeprowadzane kilka lat temu, to co najmniej pierwsza z tych czynności powinna być wykonana ponownie tak szybko, jak to tylko możliwe w przypadku domów mieszkalnych. Jeśli natomiast chodzi o np. lokale gastronomiczne, to ze względu na specyficzne warunki, które w nich panują zarówno inspekcję, jak i czyszczenie powinno się przeprowadzać znacznie częściej. Mówi o tym specjalne rozporządzenie dotyczące ochrony przeciwpożarowej budynków. W jego zapisach zostało wyraźnie zaznaczone, że usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych powinno odbywać się raz w miesiącu, natomiast czyszczenie całych przewodów wentylacyjnych należy przeprowadzić raz do roku. W praktyce jednak wiele lokali decyduje się na czyszczenie wentylacji raz na kwartał, dzięki temu są one czyste i zmniejsza się ryzyko pożaru.

Kolejną z sytuacji, która może skłonić do przeprowadzenia kontroli i czyszczenia systemów wentylacyjnych, jest wydobywający się z nich brzydki zapach. Jeśli taki stan trwa długo, to świadczy to o powstaniu w wentylacji kolonii bakterii i drobnoustrojów, które należy stamtąd usunąć.

Czyszczenie należy też przeprowadzić, gdy w powietrzu cały czas unosi się pył, co oznacza, że musiał on kumulować się wewnątrz instalacji, a także wtedy kiedy zagnieździły się w niej niebezpieczne owady czy gryzonie. Ponadto inspekcja i czyszczenie systemów wentylacyjnych zalecane jest, jeśli w budynku doszło do powodzi, w wyniku której zostały one zalane.

Kto może przeprowadzać kontrolę i czyszczenie systemów wentylacji?

Takich zadań niestety nie możemy wykonać samemu. Inspekcja wraz z czyszczeniem musi zostać przeprowadzona przez fachowców posiadających odpowiednie do tego uprawnienia. Tylko wtedy będziemy mieli całkowitą pewność, że wszystko zostało wykonane zgodnie ze sztuką. Warto więc postawić na profesjonalistów.