Aktualności

Co zanieczyszcza powietrze w pomieszczeniach przemysłowych?

2 maja 2021
Rodzaje wentylacji przemysłowych

Powietrze jest potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego z nas, jednak w wielu przypadkach dochodzi do zanieczyszczeń – zwłaszcza w zamkniętych przestrzeniach, takich jak hale produkcyjne. Jakie zanieczyszczenia w powietrza w zakładach przemysłowych zdarzają się najczęściej, jakie stanowią zagrożenie i jak sobie z nimi skutecznie radzić?

Warunki, w jakich żyjemy, wpływają na funkcjonowanie naszych organizmów. Z tego powodu łatwo się zorientować, że przebywanie w miejscach z zanieczyszczonym powietrzem może rodzić poważne konsekwencje zdrowotne.

Zanieczyszczenia powietrza w zakładach przemysłowych – co unosi się w powietrzu?

Wiele zależy tak naprawdę od charakterystyki konkretnej branży, ponieważ to od wykonywanych czynności i produkowanych towarów zależy potencjalne zanieczyszczenie. Z tego powodu najlepszym sposobem na skuteczne oczyszczenie powietrza jest przede wszystkim wykonanie badania jakości powietrza w pomieszczeniach, co pozwoli dobrać najlepsze rozwiązanie i podjąć działania prewencyjne.

Najczęściej spotykane zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach zamkniętych to pyły. Są efektem wykonywania takich prac, jak szlifowanie, obróbka skrawaniem, wiercenie czy spawanie. Co ważne, pył często nie jest widoczny gołym okiem. Wystawienie na ten czynnik może powodować poważne problemy z układem oddechowym (zwłaszcza z płucami), jednak cząstki pyłu przedostają się też do krwiobiegu i negatywnie działają na wiele narządów. Jakie schorzenia są charakterystyczne dla tego zjawiska? Wyróżnia się przede wszystkim podrażnienia skóry i oczu, ale też krzemicę, astmę i inne choroby płuc. W skrajnych przypadkach może dojść do nowotworów serca.

Wysoce niebezpieczne są także chemiczne zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, szczególnie związane z obecnością dwutlenku azotu oraz dwutlenku siarki. NO2 występuje najczęściej w miejscach, w których znajdują się maszyny z napędem spalinowym – chociażby samochody czy wózki widłowe. SO2 z kolei powstaje w procesie spalania paliw kopalnych, przerabiania miazgi drzewnej na papier lub podczas wytapiania metali.

Co jeszcze unosi się w powietrzu? Wyróżnić należy jeszcze lotne związki organiczne i aż 70% tych substancji ma potencjał rakotwórczy. Długie wystawienie może prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego. Nawet krótka ekspozycja powoduje niebezpieczne dolegliwości, takie jak zawroty głowy, nudności i wymioty czy silne bóle głowy. Lotne związki organiczne są obecne w często stosowanych produktach, takich jak farby, detergenty, kleje czy rozpuszczalniki.

W wielu pomieszczeniach w powietrzu znajdują się zarodniki pleśni, zwłaszcza w miejscach z ograniczoną wentylacją i wysokim zawilgoceniem.

Zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach przemysłowych – jak je usuwać?

Człowiek spędza w pracy sporą część swojego życia, dlatego obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie odpowiednich warunków, które zapewnią pracownikom maksymalne bezpieczeństwo. W przypadku zanieczyszczenia powietrza w pomieszczeniach przemysłowych zaleca się przede wszystkim inwestycję w wydajne systemy do odpylania i wentylacji.

Badanie jakości powietrza w pomieszczeniach polega na dokładnej ocenie warunków w zakładzie pracy. Składa się na nie ocena stopnia przechwycenia i usuwania zanieczyszczeń, stopnia zanieczyszczeń, stopnia zanieczyszczeń systemu i stopnia wywiewania zanieczyszczeń.

Eksperci są zgodni, że najlepszym sposobem na usunięcie zanieczyszczeń jest przechwycenie substancji skażających w miejscu ich powstania, a więc wyciągi powinny znajdować się w pobliżu poszczególnych stanowisk (np. przy frezarce, tokarce, maszynach do robienia papieru).

Usuwanie zanieczyszczeń – bezpieczeństwo i wizerunek

Jak widać, odpowiednie działania usuwające zanieczyszczenia powietrza są bardzo ważne dla zdrowia osób przebywających w danej przestrzeni. To nie wszystko, ponieważ wydajne systemy są wymagane do tego, żeby przedsiębiorstwo spełniało przepisy BHP. Warto wspomnieć, że wprowadzanie usprawnień zwiększających bezpieczeństwo pozytywnie wpływa na wizerunek przedsiębiorstwa. PR to nie wszystko, ponieważ ewentualne zanieczyszczenia nie wpłyną także na jakość wykonywanych towarów.

Wydajny system usuwania zanieczyszczeń powietrza powinien być przede wszystkim dobrze dopasowany do konkretnego przedsiębiorstwa i branży. Z tego powodu gotowe projekty mogą nie spełnić skutecznie swojego zadania. Przez to zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Dysponujemy efektywnymi urządzeniami do odpylania i wentylacji w zakładach przemysłowych. Nasi specjaliści wykonują projekty dobrze dopasowane do warunków panujących w konkretnych obiekcie. Kierujemy się profesjonalizmem, wysoką jakością i niezawodnością naszych systemów, ale także ich energooszczędnością, a więc niskimi kosztami eksploatacji. Posiadamy rozwiązania odpowiednie dla różnego rodzaju zanieczyszczeń.