Aktualności

Co to jest wentylacja hybrydowa?

17 lutego 2022
wentylacja hybrydowa

Wentylacja hybrydowa jest połączeniem wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną, dlatego jej działanie optymalizuje pracę całego systemu. Funkcjonowanie oparte jest głównie na energii pozyskiwanej ze słońca, wiatru, a także sieci energetycznej. Sposób doprowadzania powietrza do poszczególnych pomieszczeń odbywa się przy pomocy umiejscowionych na zewnątrz budynku nawietrzników. Dzięki temu niebezpieczne powietrze zostaje usunięte z pomieszczeń, a my możemy oddychać z ulgą.

Wentylacja hybrydowa – co to jest?

Jak już wspomnieliśmy, wentylacja hybrydowa powstała z połączenia grawitacyjnej oraz mechanicznej. Jest ona skutecznym sposobem, który pozwala na bezpieczną i wymianę powietrza, dzięki czemu możemy korzystać z zalet wentylacji naturalnej. Jest to niezawodne rozwiązanie, które pozwala na osiągnięcie wielu pozytywów wynikających z jego zastosowania. Dzięki połączeniu wentylacji grawitacyjnej z mechaniczną jest ona niezwykle nowoczesna i pozwala na wykorzystanie tego, co najlepsze z obu mechanizmów. Zyskuje ona coraz większą popularność, która wyniki z jej licznych zalet.

Wentylacja hybrydowa – schemat

Głównym schematem wentylacji hybrydowej jest naprzemiennie działanie mechanizmu naturalnego oraz mechanicznego. Jest to uzależnione od wewnętrznej i zewnętrznej temperatury oraz warunków pogodowych panujących na zewnątrz. W momencie wystąpienia problemów z wydajnością wentylacji grawitacyjnej zaczyna być ona wspomagana przez mechaniczną, dzięki czemu zapewniona jest ciągłość jej działania. W taki sposób dochodzi do uzupełnienia obu systemów i w wyniku tego usprawnienia ich pracy.

Ponadto działanie wentylacji hybrydowej oparte jest na wymianie powietrza, dzięki której to z zewnątrz przy pomocy nawiewników przedostaje się do wnętrza budynku. Natomiast w kolejnym etapie przepływa ono do znajdujących się w kuchni, łazienkach i w poszczególnych pomieszczeniach bez okien kanałów wywiewnych. Dodatkowo na dachu w okolicy wylotów kominowych montuje się specjalną nasadę, która służy zapewnieniu odpowiedniego ciągu w kominie.

Wentylacja hybrydowe – zalety

Zastosowanie nowoczesnej wentylacji hybrydowej niesie za sobą wiele korzyści, które przekładają się na opłacalność jej zamontowania. Przede wszystkim jest to wyjątkowo skuteczny i wydajny system, który przyczynia się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. Ponadto decydując się na montaż wentylacji mieszanej, nie musimy obawiać się o głośne dźwięki wynikające z jej pracy, ponieważ system odznacza się niskim poziomem hałasu. Także koszt tego typu wentylacji jest atrakcyjny, co zdecydowanie zachęca każdego z nas do zakupu. Zachęcający jest również fakt, że jej konserwacja jest znacznie łatwiejsza niż na przykład wentylacji grawitacyjnej, a latem nawet mimo awarii jej działanie jest nadal możliwe. Istotny jest także jej niski koszt eksploatacji, który przekłada się na oszczędność pieniędzy, a przepływy energii są pod naszą kontrolą przez cały rok.

Wentylacja hybrydowa – co warto wiedzieć?

Jest kilka kwestii, które warto poruszyć, jeśli zastanawiamy się nad montażem wentylacji hybrydowej. Przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę, że instalacją powinna zająć się profesjonalna firma. Pozytywną informacją jest fakt, że jej zamontowanie nie jest skomplikowane, problemowe i czasochłonne, a co więcej, nie wymaga żadnych pozwoleń ani specjalnej dokumentacji. Przyczynia się to do przyspieszenia całego procesu, dzięki czemu decydując się na instalację, możemy zaoszczędzić sporo czasu i nerwów związanych z często skomplikowanymi procedurami biurowymi. Kolejną ważną informacją jest zużycie prądu, które w przypadku wentylacji hybrydowej jest znacznie mniejsze niż u mechanicznej, a jej nasady nie są poddawane ciągłemu działaniu, co także ma duży wpływ na oszczędność. Ponadto jej inteligenty system działania doskonale dopasowuje się do zmiennych warunków pogodowych, co świadczy o jej dużej skuteczności.

Wentylacja mieszana – podsumowanie

Ten rodzaj wentylacji posiada wiele zalet, które zdecydowanie przemawiają na jego korzyść. Warto rozważyć montaż nie tylko ze względów finansowych, ale także tych wynikających z cichej pracy urządzenia, która przekłada się na nasz komfort. Ponadto jej cena jest adekwatna do zalet wynikających z jej zastosowania, a także solidności i skuteczności całej konstrukcji. Nie możemy również zapominać, że jej funkcjonalność jest niezwykle ważna, a wybór wysokiej jakości produktów wpłynie na niezawodność całego systemu. Jest to szczególnie istotne, jeśli zależy nam na długoletnim działaniu wentylacji bez wielu sytuacji awaryjnych. Dlatego każdorazowo warto stawiać na wysoką klasę i precyzję wykonania montażu, jak i kierować się zaufaniem podczas zatrudniania do jej montażu konkretnej firmy. Dzięki temu uzyskamy satysfakcję i zadowolenie z wykonanego zlecenia, a nasza wentylacja hybrydowa będzie działała bez zarzutu.