Prawidłowy ciąg kominowy występuje, gdy temperatura wewnątrz budynku przewyższa temperaturę zewnętrzną. W takiej sytuacji powietrze w środku obiektu ma mniejszą gęstość. Ciąg wsteczny w wentylacji zachodzi, gdy powietrze, zamiast uchodzić na zewnątrz przez kanały wentylacyjne, wpływa do wnętrza. Jak poradzić sobie z tym zjawiskiem? Jak wyeliminować ciąg wsteczny? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.
Ciąg wsteczny często występuje w letnie, gorące dni, gdy temperatura wewnątrz budynku jest niższa niż na zewnątrz. Należy zauważyć, że w okresie letnim zjawisko ciągu wstecznego można łatwo przeoczyć, ponieważ w tej porze często wietrzymy przestrzeń poprzez otwarcie okien. Łatwiej zauważyć nieprawidłową wymianę powietrza, gdy temperatura na zewnątrz obniża się, a budynek jest wietrzony rzadziej i mniej intensywnie. Wtedy zimne powietrze przenikające przez kanały wentylacyjne powoduje wychłodzenie pomieszczeń.
Oto główne przyczyny ciągu wstecznego w wentylacji grawitacyjnej:
Ciąg wsteczny w wentylacji grawitacyjnej stanowi duże zagrożenie! Może skutkować zassaniem spalin, które wydobywają się z przewodów dymowych i spalinowych, a następnie ich wtłaczaniem z powrotem do wnętrza budynku. Należy pamiętać, że proces spalania generuje różne substancje, które mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Najbardziej niebezpieczny jest tlenek węgla mogący prowadzić do bardzo poważnych – a czasem nawet śmiertelnych – zatruć.
Najpopularniejszą metodą na eliminację ciągu wstecznego jest zwiększenie długości i ocieplenie systemu kominowego. Takie działanie umożliwia podniesienie różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem komina a otoczeniem, co z kolei zwiększa skuteczność samoczynnego usuwania spalin.
Przyczyną ciągu wstecznego mogą stanowić też zanieczyszczenia wewnątrz systemu kominowego. W takiej sytuacji wystarczy przeprowadzenie rutynowego czyszczenia. W przypadku niewielkich problemów z ciągiem wstecznym można również zamontować dodatkowe urządzenia, które wspomagają usuwanie spalin na zewnątrz.
Na rynku dostępne są różne elementy systemu wentylacyjnego, które wspierają skuteczną cyrkulację powietrza. Należą do nich:
Wykorzystanie powyższych elementów to jeden ze skutecznych sposobów zapobiegania ciągowi wstecznemu w wentylacji grawitacyjnej.