Aktualności

Ciąg wsteczny w wentylacji grawitacyjnej – jak powstaje i jak go zlikwidować?

17 września 2024

Prawidłowy ciąg kominowy występuje, gdy temperatura wewnątrz budynku przewyższa temperaturę zewnętrzną. W takiej sytuacji powietrze w środku obiektu ma mniejszą gęstość. Ciąg wsteczny w wentylacji zachodzi, gdy powietrze, zamiast uchodzić na zewnątrz przez kanały wentylacyjne, wpływa do wnętrza. Jak poradzić sobie z tym zjawiskiem? Jak wyeliminować ciąg wsteczny? Aby uzyskać odpowiedzi na te pytania, zapraszamy do dalszej części niniejszego artykułu.

Wentylacja grawitacyjna – ciąg wsteczny

Ciąg wsteczny często występuje w letnie, gorące dni, gdy temperatura wewnątrz budynku jest niższa niż na zewnątrz. Należy zauważyć, że w okresie letnim zjawisko ciągu wstecznego można łatwo przeoczyć, ponieważ w tej porze często wietrzymy przestrzeń poprzez otwarcie okien. Łatwiej zauważyć nieprawidłową wymianę powietrza, gdy temperatura na zewnątrz obniża się, a budynek jest wietrzony rzadziej i mniej intensywnie. Wtedy zimne powietrze przenikające przez kanały wentylacyjne powoduje wychłodzenie pomieszczeń.

Ciąg wsteczny – przyczyny

Oto główne przyczyny ciągu wstecznego w wentylacji grawitacyjnej:

  • Niewłaściwe działanie kanału wywiewnego – może to wynikać ze zbyt małej średnicy, niewystarczającej długości lub chropowatej powierzchni wewnętrznej kanału, co znacznie utrudnia odpowiedni przepływ powietrza przez przewody wentylacyjne.
  • Intensywne wichury – mogą prowadzić do zablokowania wylotu komina i w efekcie do zaniku ciągu kominowego.
  • Przysłonięty wylot komina – jeżeli wylot komina jest zasłonięty przez wyższe elementy znajdujące się na dachu lub obok budynku, może powstać strefa nadciśnienia, która znacząco utrudnia właściwą wymianę powietrza.
  • Niesprzyjające warunki otoczenia – wysokie drzewa wokół budynku, ukształtowanie terenu oraz inne obiekty w bezpośrednim sąsiedztwie mogą prowadzić do zawirowań powietrza i lokalnych przeciągów, które zakłócają siłę ciągu w kominie.
  • Nadmierna szczelność budynku – w budynku o bardzo wysokiej szczelności, naturalny ciąg kominowy może nie radzić sobie z ciśnieniem wewnątrz pomieszczeń. W rezultacie wymiana powietrza może zachodzić między poszczególnymi pomieszczeniami, a nie między pomieszczeniem a dworem.

Wentylacja grawitacyjna – ciąg wsteczny stanowi zagrożenie

Ciąg wsteczny w wentylacji grawitacyjnej stanowi duże zagrożenie! Może skutkować zassaniem spalin, które wydobywają się z przewodów dymowych i spalinowych, a następnie ich wtłaczaniem z powrotem do wnętrza budynku. Należy pamiętać, że proces spalania generuje różne substancje, które mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia. Najbardziej niebezpieczny jest tlenek węgla mogący prowadzić do bardzo poważnych – a czasem nawet śmiertelnych – zatruć.

Jak zlikwidować ciąg wsteczny?

Najpopularniejszą metodą na eliminację ciągu wstecznego jest zwiększenie długości i ocieplenie systemu kominowego. Takie działanie umożliwia podniesienie różnicy temperatur pomiędzy wnętrzem komina a otoczeniem, co z kolei zwiększa skuteczność samoczynnego usuwania spalin.

Przyczyną ciągu wstecznego mogą stanowić też zanieczyszczenia wewnątrz systemu kominowego. W takiej sytuacji wystarczy przeprowadzenie rutynowego czyszczenia. W przypadku niewielkich problemów z ciągiem wstecznym można również zamontować dodatkowe urządzenia, które wspomagają usuwanie spalin na zewnątrz.

Ciąg wsteczny – jakie elementy wspomagające cyrkulację powietrza wybrać?

Na rynku dostępne są różne elementy systemu wentylacyjnego, które wspierają skuteczną cyrkulację powietrza. Należą do nich:

  • nawiewniki okienne – elementy służące do wprowadzania świeżego powietrza z zewnątrz do wnętrza budynku. Montowane są w górnej części ramy okiennej. Wspierają funkcjonowanie wentylacji grawitacyjnej i w efekcie zwiększają jakość powietrza w poszczególnych pomieszczeniach.
  • daszki kominowe – to zakończenia komina, które pełnią funkcję osłon umieszczanych nad jego wylotem. Chronią przewód kominowy przed rozmaitymi zanieczyszczeniami i niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Ponadto zabezpieczają komin przed ptakami, które mogą sobie uwić gniazdo w jego wnętrzu.
  • Nasady kominowe – wspierają i stabilizują ciąg kominowy, jednocześnie zabezpieczając go przed zawiewaniem. Występują w wersji stałej, samonastawnej i obrotowej.

Wykorzystanie powyższych elementów to jeden ze skutecznych sposobów zapobiegania ciągowi wstecznemu w wentylacji grawitacyjnej.