Aktualności

Centralne odkurzanie przemysłowe – najważniejsze informacje

14 maja 2021

Utrzymanie przestrzeni przemysłowych w czystości wymaga zastosowania kompleksowych rozwiązań, które będą odznaczały się wysoką efektywnością. W tym celu powstały stacjonarne i mobilne instalacje centralnego odkurzania, które są odpowiednio dopasowane do specyfiki i potrzeb różnych gałęzi przemysłu. Centralne odkurzacze przemysłowe, dzięki swoim właściwościom, są przystosowane do pracy przez kilkanaście godzin z rzędu i przydają się wszędzie tam, gdzie wymagana jest duża siła, moc zasysania oraz separacja wszelkich nietypowych zanieczyszczeń i szkodliwych pyłów. Poza utrzymaniem czystości, instalacje centralnego odkurzania chronią pracowników i urządzenia przed niepożądanym działaniem pyłów przemysłowych.

Do czego służą instalacje centralnego odkurzania?

Centralne odkurzanie przemysłowe jest stosowane do usuwania pyłu osiadającego na płaskich powierzchniach oraz konstrukcjach maszyn. Podstawowe zadanie, jakie powinny spełniać tego rodzaju instalacje, to poza utrzymaniem czystości, także ochrona zdrowia pracowników zakładów przemysłowych przed szkodliwym działaniem pyłów. W przypadku różnego rodzaju zanieczyszczeń instalacje mają chronić maszyny przed uszkodzeniem w wyniku ingerencji pyłów oraz skutkami niekontrolowanego ich wybuchu.

Dyrektywa ATEX

Wszystkie urządzenia centralnego odkurzania stosowane w celach przemysłowych w miejscach, gdzie obecne są pyły wybuchowe i palne, muszą być zgodne z dyrektywą ATEX. Jest to rozporządzenie Unii Europejskiej, które definiuje konkretne wymogi, jakie powinny spełniać produkty stosowane w miejscach zagrożonych wybuchem. W związku z tym, że odkurzacze przemysłowe są podczas swojej pracy zasilane prądem elektrycznym, niektóre ich elementy mogą wywoływać iskrzenie, a w dalszej perspektywie pożar czy eksplozję. Dzięki dostosowaniu instalacji centralnego odkurzania do wymogów dyrektywy ATEX oraz przez usunięcie z obszaru pracy pyłów osiadłych, ograniczone zostaje ryzyko powtórnego wybuchu wewnątrz instalacji.

Jak działa centralny odkurzacz przemysłowy?

Nowoczesne systemy odkurzaczy przemysłowych działają na zasadzie wytworzenia podciśnienia w systemach rurociągowych przez centralną jednostkę sterującą. Następnie podłączany jest system przewodów z ssawkami do odessania pyłu, wyłapania go i przeniesienia na zewnątrz. Tradycyjny układ stacjonarny centralnego odkurzania składa się z następujących elementów konstrukcji:

  • mechanizmu generującego podciśnienie: są to pompy, wysokociśnieniowe wentylatory lub dmuchawy. Ich silniki dopasowują obroty do potrzeb energetycznych sieci, co przekłada się na dużą oszczędność energii, mniejsze natężenie hałasu oraz wydłużenie żywotności urządzenia. Podciśnienie w instalacji wpływa na moc odkurzacza.
  • Systemu rurowego: poza podciśnieniem systemu, na wydajność i siłę ssania urządzenia wpływa długość rurociągów. Punkty przyłączeniowe w systemie rurowym są wyposażone w klapki, które umożliwiają sprawne podłączenie węży elastycznych z ssawkami. Standardowa instalacja pozwala na pracę 3 punktów przyłączeniowych jednocześnie, jednak ich liczbę można dostosować do indywidualnych potrzeb użytkownika. W kwestii doboru węży elastycznych i rodzajów ssawek można skorzystać ze specjalistycznej pomocy doradców.
  • Urządzenia oczyszczającego zasysane powietrze: w halach przemysłowych, z uwagi na dużą koncentrację pyłów i zanieczyszczeń w odciąganym powietrzu, w systemach centralnego odkurzania stosowane są dwa stopnie układów separacji scalone w jednym urządzeniu. Pierwszy poziom stanowią między innymi cyklony oraz pre-separatory, które wytrącają około 80% pyłów, a bardziej wydajne nawet do 95%. Pozostała ich część wytrącana jest na drugim poziomie poprzez filtry z wkładami workowymi lub kasetowymi.
  • Układu opróżniania pyłów: istnieją dwie możliwości odbioru pyłów: w układzie typu okresowego pył jest odprowadzany do zbiornika, gdzie jest gromadzony i opróżniany podczas przerwy w pracy instalacji. Odbiór ciągły powoduje, że pył jest ewakuowany na zewnątrz podczas postoju pracy, co umożliwia układ licznych zasuw i zaworów.

W wielu zakładach stosowane są także rozwiązania w postaci kompaktowych układów mobilnych. W ich przypadku za wytworzenie podciśnienia, oczyszczenie oraz wyrzut zasysanego powietrza odpowiedzialne są silnik, separator zanieczyszczeń i zbiornik na pył, które posiadają wspólną obudowę.

Jakość i bezpieczeństwo

Nasza firma prezentuje szeroki asortyment specjalistycznych odkurzaczy przemysłowych, które posiadają certyfikaty higieniczne oraz są w pełni zgodne z wymogami dyrektywy ATEX. Poza odkurzaczami pyłowymi mamy w ofercie także odkurzacze do kwasów, zasad, olejów, rozpuszczalników czy substancji żrących. Proponujemy rozwiązania zarówno w postaci układów przejezdnych, jak i centralnie sterowanych układów odkurzania, które są dostosowane do pracy w rozmaitych dziedzinach przemysłu typu energetyka, farmaceutyka, zakłady budowlane czy chemiczne. Gwarantujemy wysoką jakość oraz oszczędność energii dla Twojej firmy, a to wszystko w bardzo atrakcyjnej cenie.