Aktualności

ABC Wentylacji – najważniejsze informacje

8 grudnia 2020

Regularna wymiana powietrza jest niezbędna w budynkach o każdym zastosowaniu, w tym również przemysłowym. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo pracowników – regularne wdychanie oparów agresywnych chemicznie oraz toksycznie drastycznie wpłynie na ich zdrowie. Niestety standardowe urządzenia, spotykane w obiektach mieszkalnych nie wystarczą, niezbędne jest zastosowanie wentylacji przemysłowej, odpowiednio dopasowanej do działalności zakładu produkcyjnego.

Wentylacja przemysłowa – ale po co?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nie tylko toksyczne opary oraz pyły wpływają negatywnie na zdrowie człowieka. Wysokie temperatury i wilgotność, w szczególności w zamkniętych pomieszczeniach, mogą doprowadzić do powstania pleśni i grzybów, które w rezultacie mogą doprowadzić do pojawienia się różnego rodzaju schorzeń układu oddechowego. Wspomniane warunki termiczne w połączeniu z oparami agresywnymi chemicznie mogą także spowodować wybuch, pożar lub awarię linii technologicznej. Wszystkie te aspekty wpłyną negatywnie na efektywność zakładu.

Zadaniem wentylacji przemysłowej jest usunięcie zanieczyszczonego powietrza z obiektu oraz zastąpienia go oczyszczonym, znacząco zmniejszając możliwość wystąpienia jednego z wyżej wymienionych zagrożeń.

Co wpływa na jej skuteczność?

Właściwe dobranie rodzaju wentylacji przemysłowej do zakładu produkcyjnego jest kluczowe – w obiektach, w których jest zauważalnie większy poziom zapylenia, wymagane są urządzenia o bardziej złożonej konstrukcji. Ponadto system musi zostać zamontowany w najwrażliwszych punktach obiektu, czyli bezpośrednio w miejscach, gdzie powstają bądź są przechowywane źródła oparów toksycznych oraz agresywnych chemicznie. Istotna jest także weryfikacja ciągów komunikacyjnych w zakładzie, aby wentylacja mogła pracować, jednocześnie nie zakłócając działań wykonywanych przez pracowników lub maszyny.

Dla kogo?

Tego rodzaju systemy sprawdzają się w każdym zakładzie produkcyjnym oraz w magazynie, gdzie niezbędna jest regularna wymiana powietrza, ze względu na bezpieczeństwo pracowników, maszyn oraz towaru. W przypadku wymagających branż niezbędne może się okazać zastosowanie również dodatkowych rozwiązań awaryjnych, które znacząco zwiększą wydajność całej instalacji.

Dowiedz się więcej.